Jakość, wydajność, kreatywność – każde z tych określeń możemy odnieść bezpośrednio do zadań wykonywanych przez pracowników biurowych. Aby pozostawały na wysokim poziomie, należy zadbać o takie czynniki, jak: odpowiednie wynagrodzenie, motywacja, atmosfera, procedury, samopoczucie, a także… infrastruktura.
Choć osoby, które zdają sobie z tego sprawę, ciągle należą do mniejszości – jednym z głównym elementów odpowiadających za to “jak” pracujemy, jest ten mówiącym o tym “gdzie” pracujemy. I to właśnie temu obszarowi poświęcimy dalszą część wpisu.
O co zadbać, aby stworzyć budynki wspierające dobre samopoczucie?
Dostęp do właściwych narzędzi (w tym sprzętów czy oprogramowania), ergonomiczna przestrzeń do pracy, a także miejsce i czas na chwilę regeneracji. To zdecydowanie główne sprawy, na jakie zwracają uwagę pracodawcy. Ale czy to na pewno jedyne elementy, nad którymi warto się “pochylić” podczas organizowania przestrzeni?
W naszej ocenie warto wziąć pod uwagę co najmniej 5 dodatkowych czynników.
Po pierwsze: czyste powietrze
Choć często bagatelizowane, to właśnie otaczające nas powietrze decyduje nie tylko zdrowiu, samopoczuciu, ale również sposobie i wynikach wykonywanej pracy.
Na finalną jakość powietrza wpływa wiele czynników, w tym: ograniczony poziom lotnych związków organicznych, zapobieganie powstawaniu i rozwojowi pleśni oraz grzybów, a także odpowiednia wilgotność.
Jak o to zadbać? W tym celu warto postawić na sprawną cyrkulację, obecność żywych roślin, nowoczesne urządzenia filtrujące (np. te wykorzystujące węgiel aktywny), a także regularne sprzątanie.
Po drugie: dostęp do czystej wody
Na to, jak czują się pracownicy, wpływa nie tylko samo otoczenie, ale również sposób odżywania. Jednym z kluczowych składników jest oczywiście woda.
Warto więc zadbać, aby woda dostępna w biurze była nieskazitelnie czysta (w czym pomogą zaawansowane metody filtracji). Istotny aspektem jest również umiejętne rozmieszczenie dystrybutorów. Tak, aby każdy pracownik miał do niej szybki i łatwy dostęp.
Po trzecie: zdrowe i zbilansowane jedzenie
Jeżeli już o odżywaniu mowa – kolejnym wyzwaniem, z którym powinny mierzyć się wszystkie nowoczesne firmy, jest zapewnienie stałych posiłków – serwowanych w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
W tym celu należy zadbać nie tylko o jakość produktów, które powinny dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych – wolnych o alergenów i sztucznych składników. Rolą firm, którym zależy na innowacyjności i kształtowaniu przyjaznego środowiska pracy, jest również zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do ich spożywania.
Po czwarte: właściwe źródło i natężenie światła
Nieodpowiednio dobrane oświetlenie może wpłynąć na znaczne pogorszenie komfortu widzenia, a także być przyczyną zachwiania całego dobowego rytmu organizmu.
W związku z tym każda przestrzeń biurowa powinna być projektowana tak, aby wykorzystywać maksymalne możliwości światła słonecznego. W następnej kolejności należy pochylić się nad kwestiami odpowiedniego doboru źródeł oświetlenia sztucznego. W tym miejscu warto skupić się na takich czynnikach, jak dopasowanie światła do konkretnego pomieszczenia i jego przeznaczenia, a także zadań, z jakimi mierzą się poszczególni pracownicy.
Po piąte: dbałość o kondycję i sprawność fizyczną
Z pewnością znane jest Ci powiedzenie: “W zdrowym ciele, zdrowych duch”. Musisz wiedzieć, że z łatwością można je odnieść również do funkcjonowania Twojej firmy.
Warto wiedzieć, że na dobre samopoczucie, a co za tym idzie – efektywność pracowników, wpływa ogólny stan ich zdrowia. W tym również to, jak dbają o kondycję i swoją sprawność fizyczną.
Praca przy biurku nie sprzyja takiej aktywności, dlatego warto zadbać, aby w biurze znajdowały się odpowiednie czynniki, które zmotywują pracowników to jakiegokolwiek ruchu. Z jednej strony mogą to być akcje promujące chodzenie po schodach (zamiast korzystania z windy), dopłaty do karnetów na siłownię i zajęcia fitness, a nawet specjalne biurka i fotele, które wymuszają regularne poruszanie się oraz zmianę pozycji.
Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa mogą pójść jeszcze o krok dalej – zapewniając swoim pracownikom dostęp do sprzętów, programów, a nawet wsparcia trenerów – bezpośrednio w siedzibie firmy.
Zdrowa, wydajna i przyjazna przestrzeń biurowa – podsumowanie
Prawdziwie dopasowana przestrzeń do pracy nie zależy wyłącznie od jednego czy dwóch czynników. Działa raczej jak system naczyń połączonych, które właściwie dobrane – dają efekty decydujące o tym, “czy” i w jaki sposób poprawia się samopoczucie i wydajność pracowników.
Zobacz również:
- Praca zdalna kiedyś rarytas dla wybranych a teraz? Intrygujące wyniki badania.
- Drukarki i kserokopiarki. Czy one również mogą stanowić zagrożenie na Twojego biura?
- Biuro bez ścian. Jak poprawić komfort pracy w przestrzeni open space?
Materiał źródłowy:
Health and wellbeing – ARUP