Koncept zdrowych biurowców to idea stosunkowo młoda, lecz zataczająca coraz szersze kręgi. Nic dziwnego – obecnie, ponad 50% światowej populacji zatrudniona jest i pracuje w jakiejś formie biura1. W Polsce, pracownicy spędzają w nim przeciętnie aż 40 godzin tygodniowo2. Szereg przeprowadzanych badań jednoznacznie wskazuje na skutki długotrwałego przebywania w nieodpowiednich warunkach. Negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy odczuwalne są na wielu płaszczyznach – od pogorszenia samopoczucia i zdrowia, aż po spadek jakości i efektywności pracy3.
Czynników mających znaczenie dla jest wiele – ergonomiczny układ stanowisk umożliwiających komfortową pracę indywidualną i zespołową, łatwy dostęp do udogodnień technologicznych, optymalne naświetlenie czy dobra akustyka to tylko niektóre z nich4. Oprócz nich również dużą wagę ma także jakość powietrza czy wpływające na nie, stosowane materiały wykończeniowe – na pierwszy rzut oka drugoplanowe, lecz realnie równie istotne, co wyżej wymienione. Choć są niewskazywane wprost przez ankietowanych, badania nie pozostawiają wątpliwości – przekładają się one znacząco na samopoczucie, produktywność, zadowolenie czy niższą absencję, a w ogólnym rozrachunku – kondycję finansową firmy5.
Zdrowy biurowiec (nazywany też często biurowcem zielonym) to jednak budynek przyjazny nie tylko pracownikowi, ale też Ziemi. W takim rozumieniu, jest to budynek tworzony i eksploatowany z wykorzystaniem rozwiązań redukujących lub eliminujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest to ważne zwłaszcza dziś, w dobie postępującej degradacji przyrody i klimatu, kiedy znaczenie ma działanie na każdym szczeblu, we wszystkich dziedzinach życia społecznego.
Warto mieć na uwadze, że aspekt proekologicznego działania ważny jest również dla coraz większej liczby klientów, którzy, przed podjęciem współpracy lub wyboru usług/produktu konkretnej firmy, rozpatrują jej profil względem zgodności z ideą poszanowania środowiska naturalnego. Jak pokazują dane, w skali globalnej, to właśnie wymagania klientów są najczęstszą pobudką do zmian w zakresie modernizacji budynku na bardziej zielony6. Aspekt proekologicznego działania nierzadko jest także ostateczną determinantą w przypadku osób poszukujących pracy lub rozważających możliwość zmiany obecnego zatrudnienia.
Strategia tworzenia obiektów w myśl zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej istotnym kierunkiem również w Polsce. Odpowiedzią na wzrost popularności tendencji proekologicznych jest napędzony popyt na zielone rozwiązania wykończeniowe, postrzegane w kraju przede wszystkim przez pryzmat nietoksyczności danego produktu7. Ostatnie lata przyniosły spore zmiany w zakresie projektowania biurowych przestrzeni – coraz częściej wdrażane są rozwiązania wolne zwłaszcza od szkodliwego formaldehydu, jak wełna szklana czy gipsowe podłogi podniesione tworzone z REA-gipsu. Te ostatnie, wybierane w miejsce płyt wiórowych, cieszą się szczególnym powodzeniem, gdyż nie tylko rozprawiają się z problemem emisji toksycznych lotnych związków organicznych, ale też poprawiają akustykę przestrzeni biurowej, a nawet są w stanie wyregulować wilgotność jej powietrza. Niosą więc korzyści zarówno dla samego środowiska, jak i pracowników, sprzyjając ich koncentracji, produktywności, zdrowiu i zadowoleniu z pracy.
Co dodatkowo istotne w kontekście ochrony środowiska i naturalnych zasobów ziemi, syntetyczny gips, z jakiego tworzone są płyty, to produkt uboczny powstały w wyniku odsiarczania spalin – procesu neutralizującego szkodliwość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Prekursorem tego typu produktów jest na rynku polskim marka KNAUF – firma z ponad 70-letnim doświadczeniem, która od początku swojego działania obrała kurs na proekologiczne rozwiązania. Oferowane przez KNAUF propozycje to wysokiej jakości produkty tworzone bez szkodliwości dla zdrowia i środowiska, które jednocześnie wyróżniają się bardzo dobrą żywotnością. Inwestycja w nie niesie więc szereg korzyści – od zdrowych i komfortowych warunków pracy dla osób zatrudnionych, aż po niższe koszty w perspektywie krótko- i długoterminowej dla właścicieli firm.
Zobacz również:
- Praca zdalna kiedyś rarytas dla wybranych a teraz? Intrygujące wyniki badania.
- Chcesz zwiększyć wydajność pracowników? Sprawdź, wilgotność powietrza w swoim biurze.
- Trendy w projektowaniu biur na rok 2022
Materiał źródłowy:
1 Vimalanathan and Ramesh Babu, The effect of indor office environment on the work performance, health and well-being of office workers, [w:] Journal of Environmental Health Science & Engineering 2014, 12:113, s. 1.
2Wymiar czasu pracy – 2021 rok. [online:] https://poradnikpracownika.pl/-wymiar-czasu-pracy.
3 Vimalanathan and Ramesh Babu, The effect of indor office…, s.1.
4 Productivity trumps free food: Which of the following are most important to you in your environment? Employee responses; Rank top 3.
5Benefits That Would Deliver the Best Return on Investment, [za:] Dodge Data & Analytics, 2016.
6 Top Triggerd Driving Future Green Building Activity, op. cit.
7 Criteria for Identifying Green Products, op. cit.