Stan środowiska naturalnego ulega postępującej degradacji, a konsekwencje tego procesu stają się coraz bardziej widoczne i odczuwalne na co dzień. Niezbędne jest wprowadzanie natychmiastowych zmian w skali globalnej – i to na wielu płaszczyznach, włącznie z modyfikacją sposobu podejścia do projektowania i budowy nowoczesnych inwestycji.
Ekologiczne biurowce, nazywane także biurowcami zielonymi, to już nie tylko moda – to po prostu konieczność. Obiekty tego typu kompleksowo wpisują się w wymogi zrównoważonego rozwoju – ograniczają emisję zanieczyszczeń, zmniejszają zużycie zasobów wodnych i energetycznych, zapewniają przyjazne dla środowiska użytkowanie gruntów, zdrową przestrzeń dla pracowników sprzyjającą efektywnej pracy, a nierzadko również wykazują dbałość o lokalne społeczności. Korzyści jest jednak więcej – jak pokazują realia, zielone biurowce to nie tylko synonim proekologicznego działania, ale też dowód na wysoką klasę danego obiektu, co zwiększa jego rynkową wartość i staje się mocną kartą przetargową w walce o klienta, a także potencjalnego pracownika.
To, czy obiekt zostanie uznany za ekologiczny, warunkują m.in. jego lokalizacja, sposób zarządzania, funkcjonowania oraz użytkowania gruntów, rodzaj wykorzystanych do budowy materiałów czy też sposób zaaranżowania przestrzeni wewnętrznych. Aspekt środowiskowy musi więc zostać uwzględniony już na etapie projektowania, a następnie budowy i eksploatacji.
Ekologiczny profil budynku potwierdza stosowna certyfikacja. Obecnie za najbardziej renomowane systemy klasyfikacji obiektów uważa się BREEAM i LEED. Jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać certyfikację ekologiczną w ramach jednego z nich? Co polega ocenie? Jakie rozwiązania przybliżą obiekt do profilu biurowca zielonego, czyli ekologicznego?
Obiekt powinien przede wszystkim wyróżniać się efektywnym wykorzystaniem zasobów, dysponować systemami redukującymi ilość generowanych zanieczyszczeń i odpadów, a także zapewniać dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach. Wśród ciekawszych rozwiązań w tym zakresie warto wskazać zwłaszcza na system „free cooling” i wykorzystanie wysokosprawnego odzysku ciepła, zegary astronomiczne czy czujniki ruchu, które są nieocenione w ograniczaniu zużywanych zasobów. Samowystarczalność energetyczną skutecznie poprawiają znane już od lat panele słoneczne czy turbiny wiatrowe, które mogą posłużyć do zasilania biurowca czy też podgrzewania wody.
Oprócz rozwiązań sięgających po energię odnawialną, znaczenie mają również materiały zrównoważone1. Warto zwrócić na nie uwagę już przy projektowaniu budynku – wykazują one duże przełożenie na kwestie zdrowotne, jak i środowiskowe – obydwa aspekty niezwykle ważne w kontekście ekologicznej certyfikacji. Przykładem mogą być nawet materiały wykończeniowe – m.in. te, z których tworzona jest podłoga. W budynkach konwencjonalnych, wykorzystuje się do jej budowy głównie płyty wiórowe, z kolei w certyfikowanych – płyty gipsowe. O szkodliwości tych pierwszych mówi się coraz częściej i głośniej – wiórowa podłoga to nie tylko niższa jakość użytkowa, ale też źródło emisji toksycznych formaldehydów. W przeciwieństwie do nich, płyty gipsowe produkowane są z surowców niezawierających szkodliwych substancji, co może mieć znaczenie w trakcie ubiegania się o certyfikację budynku. Podłogi podniesione z płyt gipsowych to nie tylko mocna karta przetargowa w kontekście ekologii, ale też sposób na poprawę jakości miejsca pracy – akustyki, wilgotności powietrza i bezpieczeństwa, a tym samym efektywności pracowników i ich zadowolenia.
Jeszcze do niedawna, kierunek pro-eko w inwestycjach budowlanych postrzegany był przede wszystkim jako swego rodzaju moda i innowacja, na którą decydowali się nieliczni. Obecnie, certyfikowane ekologicznie biurowce stają się powoli standardem, co dostrzegalne jest również na europejskim podwórku, na którym klaruje się wyraźnie tendencja do inwestowania w zielone biurowce. Pobudki ku temu są różne – od oczekiwań klientów i regulacji prawnych, przez wymagania rynku i jego transformację, aż po spadek kosztów czy sam aspekt ekologiczny2.
Zobacz również:
- Zespół suchego oka w środowisku biurowym. Jak poradzić sobie z dolegliwościami i problemami ze wzrokiem?
- Biuro z certyfikatem LEED
- Jak dbać o zdrowe powietrze w biurze?
Materiał źródłowy:
1 Definition of Green Building, op.cit.
2 Top Triggers Driving Future Green Building Activity in the UK, Spain, Poland, Norway, Ireland and Germany, op. cit.