Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Każdy, kto choć trochę interesuje się polskim rynkiem nieruchomości, zdaje sobie sprawę, że epicentrum największych i najbardziej nowoczesnych przedsięwzięć, od lat znajduje się w stolicy naszego kraju. 

Konsekwentnie, z roku na rok, możemy obserwować, jak Warszawa zmienia się praktycznie na naszych oczach. Rozwija się jej infrastruktura transportowa, przybywają nowe osiedla mieszkaniowe, aż wreszcie – pojawia się mnóstwo nowych obiektów budowanych w celach komercyjnych (zwłaszcza biurowców). 

W ubiegłym roku powierzchnia biur zlokalizowanych w centrum Polski osiągnęła poziom ponad 16 milionów metrów kwadratowych. To oznacza, że tylko przez ostatnią dekadę pojawiło się ponad 2 razy więcej tego typu przestrzeni. 

Trend ten nie jest absolutnie przypadkowy. Zawdzięczamy go m.in. rosnącej populacji, zmieniającym się potrzebom mieszkańców, a także niezwykłej aktywności samych najemców.  

Jak rysuje się przyszłość Warszawy? 

Jeżeli obecnie obserwowany rozwój nie utraci swojego pędu – można powiedzieć, że Warszawa ma przed sobą jeszcze wiele “świetlanych” lat. Wszystko wskazuje na to chociażby fakt, iż każdy kolejny rok będzie przynosił nowe inwestycje, a w 2027 roku będziemy świadkami podwojenia dotychczasowej powierzchni. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że nasze miasto stołeczne jest w tym obszarze liderem. Spośród innych aglomeracji znajdujących się w centralnej oraz środkowej Europie – to właśnie Warszawa rozwija się najprężniej. Dodatkową jego zaletę stanowi również to, że wewnątrz, jak i wokół Warszawy nadal pozostaje mnóstwo atrakcyjnej przestrzeni. Dzięki niej, w przeciwieństwie do wielu miast zachodniej Europy, nasza stolica posiada jeszcze spory potencjał do dalszego rozwoju.  

Co to wszystko oznacza dla najemców? 

Rosnąca liczba dostępnych budynków to zdecydowanie więcej wolnej i dostępnej przestrzeni. Ta z kolei prowadzi do tego, że wybór jest duży, a ceny ich wynajmu utrzymują się na bardzo atrakcyjnych poziomach. W ten sposób najemcy zyskują bardzo duże “pole manewru” – dotyczące zarówno stawek czynszów, rozmiarów powierzchni, lokalizacji poszczególnych obiektów, a także wielu innych funkcjonalności oraz udogodnień. 

Rosnąca konkurencja pomiędzy poszczególnymi wynajmującymi sprawia, że teraz to oni muszą “rywalizować” o względy najemców. W wielu przypadkach owocuje to chociażby przyznawaniem dużych rabatów, a nawet współfinansowaniem remontów i wyposażenia obiektów. 

Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich budynków. Te mieszczące się w najlepszych lokalizacjach, nadal osiągają wysokie ceny, a wynajmujący wcale nie muszą uciekać się do stosowania dodatkowych upustów czy innych udogodnień względem najemców. 

A czy budynki biurowe w Warszawie są EKO? 

Ten fakt potwierdzają 2 rodzaje certyfikacji: LEED oraz BREEAM*.  

Według CBRE w 2010 roku zaledwie 2 budynki mogły pochwalić się posiadaniem którekolwiek z certyfikatów. Natomiast w 2016 roku było ich już ponad 55 (36 z BREEM i 19 z LEED oraz 1 z dwoma certyfikatami). Jak widać, wystarczyło zaledwie 6 lat, aby udział certyfikowanych EKO budynków wrósł z około 1% do ponad 20% (biorąc pod uwagę wszystkie biurowce w stolicy). 

Jeżeli ten trend się zachowa – śmiało możemy stwierdzić, że w kolejnej dekadzie warszawskie powierzchnie biurowe będą naprawdę “zielone” 😊. 

*LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to tzw. system oceny wielokryterialnej budynków, który obowiązuje w blisko 168 krajach na całym świecie. Jego rolą jest określanie, czy dany budynek spełnia normy pozwalające klasyfikować go jako ekologiczny i “zielony”. Do kryteriów, które są brane pod uwagę podczas procesu certyfikacji, zaliczamy: lokalizację, sposób wykorzystania posiadanych zasobów (energii, wody, materiałów itp.), a także otoczenie wybranego obiektu. 

*BREEAM (BRE Enviromental Assessment Metod) również odnosi do “ekologiczności” obiektu, jednak sam proces certyfikacji bierze pod uwagę nieco więcej aspektów. Są to m.in.: wykorzystanie materiałów i zasobów (zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji budynku), kwestia transportu i związanej z nim emisji CO2, zagospodarowanie terenów zielonych, a także kwestie związane z wpływem na zdrowie ludzi, którzy będą z niego korzystać. 

Szukasz więcej informacji związanych nie tylko z zielonym budownictwem? 

Regularnie odwiedzaj nasz blog, na którym znajdziesz wiele wartościowych artykułów, poradników oraz newsów ze świata eko budownictwa! 

Zobacz również:

Materiał źródłowy:

Raport CBRE