Jeszcze kilka miesięcy temu można było stwierdzić, że po zmianach, jakie wywołała pandemia COVID-19, cały świat zostanie odwrócony do góry nogami. Praca, relacje z bliskimi, sposób spędzania wakacji i wiele, wiele innych aspektów codziennego życia – już nic nigdy nie będzie takie, jak wcześniej.
Można było, gdyby nie fakt, że część osób zdążyła uodpornić się na coraz to nowsze doniesienia na temat koronawirusa. Przestali “bać się” kolejnych zagrożeń, a co za tym idzie – zaczęli powracać do dawnych przyzwyczajeń.
Ten trend nie ominął również rynku pracy, który po miesiącach działania w trybie home office, powoli zaczyna “przestawiać” się na tryb stacjonarny. Ale czy tak pożądana przez pracowników praca zdalna na stale wpisze się w krajobraz polskich przedsiębiorstw? Sprawdźmy!
Co na to pracodawcy? Niespełna 9% z nich godzi się przystać na żądania pracowników.
Pomimo początkowego “BOOMu” (połączonego wręcz z “wypychaniem” pracowników do pracy na home office) – entuzjastyczne podejście do tego rodzaju formy współpracy zdaje się opadać.
Potwierdzają to, chociażby badania przeprowadzone przez firmę ManpowerGroup. Według ankietowanych przez nią osób – jedynie 9 procent pracodawców planuje, że praca w ich przedsiębiorstwach będzie odbywała się w modelu hybrydowym (częściowo w biurze oraz częściowo w domach pracowników). Zdecydowana większość, bo aż 88 procent biorących udział w badaniu, odpowiada, że zależy im na powrocie do tradycyjnego, czyli stacjonarnego trybu pracy.
Zapytani, kiedy planują to zrobić, najczęściej wskazują okres od połowy do maksymalnie jednego roku. W ten sposób wypowiada się około 69 procent ankietowanych przedsiębiorstw.
Praca pracy nierówna?
Ciekawie rozkładają się również poszczególne proporcje dotyczące pracy w modelu hybrydowym.
Mianowicie, według danych przedstawionych przez ManpowerGroup – niewiele, bo zaledwie 5 procent osób, będzie mogło pracować w większość z domu. Grupa, która będzie mogła korzystać z home office w całości, wynosi jedynie 1%.
Co sprawia, że pracodawcy nie są przychylni pracy wykonywanej z domu?
Jednym z tych aspektów jest brak przekonania do tego rodzaju formy. Zdecydowana większość, bo aż 80% zapytanych o to firm wskazuje, że w ich organizacjach przeważają stanowiska, które wymagają regularnej pracy – bezpośrednio w biurze.
Ankietowani pracodawcy wskazują co najmniej kilka powodów, które stoją za ich decyzjami dotyczącymi zmiany modelu pracy. Najważniejszymi czynnikami przemawiających na niekorzyść pracy w trybie home office są:
- Pogarszające się samopoczucie pracowników – aż 1/4 pracodawców wskazuje, że praca w domu niesie za sobą poważne konsekwencje natury psychicznej.
- Narastające problemy związane ze współpracą – aż 1/5 firm zauważa, że praca zdalna ma negatywny wpływ na pracę w zespołach.
- Zdecydowanie słabsza wydajność – podobna liczba ankietowanych (1/5) uważa, że home office znajduje odzwierciedlenie w spadku wyników całej firmy.
Dla wszystkich zwolenników pracy zdalnej pocieszający może być fakt, że ponad 20% ankietowanych przedsiębiorstw uważa, że praca w takim modelu nie niesie istotnych zagrożeń dla ich działalności.
A co na ten temat mają do powiedzenia pracownicy?
Najbardziej zainteresowani, czyli osoby, które do niedawna mogły cieszyć się pracą w modelu hybrydowym lub opartym wyłącznie o home office – mają zgoła odmienne zdanie.
W tym miejscu z pomocą przychodzą nam badania przeprowadzone przez firmę EY. Według nich aż 50% pracowników uważa, że możliwość pracy zdalnej jest jednym z benefitów, który może zadecydować o chęci podjęcia zatrudnienia w konkretnej firmie.
Praca w biurze czy na home office? Która ze stron ma rację?
Choć wielu pracowników wskazuje na zalety pracy zdalnej, wśród których królują takie, jak oszczędność czasu czy ograniczenie kosztów – inne dane nie pozostawiają złudzeń.
Wykonywanie swoich obowiązków bezpośrednio w biurze nadal oferuje znacznie więcej “plusów” niż “minusów”.
Dlaczego praca stacjonarna pozostaje wyborem numer 1?
W tym obszarze wyróżniamy co najmniej 3 kluczowe czynniki.
Po pierwsze – praca w biurze pozwala skupić się na… pracy
Wykonywanie obowiązków bezpośrednio w siedzibie pracodawcy stanowi najprostszy sposób za zachowanie balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym (tzw. work-life balance).
Jasne postawienie granicy pomiędzy tymi sferami ma nieoceniony (pozytywny) wpływ na samopoczucie i stan psychiczny wielu osób.
Po drugie – praca w biurze oferuje zdecydowanie lepsze warunki
Nowoczesne biura już dawno przestały być typowymi open-space’ami, pozbawionymi duszy i jakichkolwiek udogodnień.
Wielu pracodawców zaczyna dostrzegać zalety wynikające z posiadania przestrzeni sprzyjającej nie tylko samej pracy, ale również samopoczuciu swoich pracowników. W związku z tym oferują rozwiązania, które wpływają na poprawę jakości wykonywanych obowiązków, ale także sprzyjają integracji i budowaniu relacji, pozwalają na spędzanie wolnego czasu, realizację pasji, a nawet odpoczynek.
Po trzecie – praca w biurze ma pozytywny wpływ na wydajność i “zgranie” całych zespołów
Dostęp do odpowiednich narzędzi, szybki kontakt z innymi członkami zespołu, a przede wszystkim możliwość współpracy face-to-face. To właśnie dzięki tym elementom stacjonarna praca w biurze nadal góruje nad trybem działania opartym na home office.
Liczysz na więcej ciekawych wiadomości związanych z pracą i nie tylko?
Zatem regularnie zaglądaj na nasz blog, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo wartościowych informacji, wskazówek oraz aktualności!
Zobacz również:
- Praca zdalna kiedyś rarytas dla wybranych a teraz? Intrygujące wyniki badania.
- Chcesz zwiększyć wydajność pracowników? Sprawdź, wilgotność powietrza w swoim biurze.
- Zdrowy biurowiec dla pracownika i środowiska
Materiał źródłowy: