Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Z jednej strony – niebezpieczne, toksyczne i mające negatywny wpływ na zdrowie. Z drugiej strony – tanie i popularne do tego stopnia, że większość firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich. Jednym słowem: formaldehydy. 

To właśnie ta substancja została zaklasyfikowana jako jeden z istotnych czynników rakotwórczych. Poza tym zagrożeniem, Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją także za źródło innych dolegliwości i problemów ze zdrowiem, do których możemy zaliczyć: kaszel, łzawienie i pieczenie oczu, pojawianie się nudności, a nawet występowanie wysypki oraz innych reakcji alergicznych. 

Czym są i gdzie występują tego rodzaju substancje? Na jakie skutki ich oddziaływania narażeni są pracownicy biur (i nie tylko)? Jakie kroki warto podjąć, aby doprowadzić do ich wyeliminowania? A przede wszystkim – dlaczego to się w ogóle opłaca? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na tak postawione pytania – koniecznie przeczytaj ten wpis do samego końca. Zapraszamy do lektury! 

Dlaczego piszemy o tym na łamach naszej ekologicznego bloga? 

Powód jest oczywiście prosty – wspomniany już formaldehyd to surowiec, który cieszy się niezwykle dużą popularnością. Jest obecny w zdecydowanie przeważającej grupie produktów wykonywanych z drewna, a co za tym idzie towarzyszy budowom, remontom, jak i aranżacji wielu przestrzeni biurowych i nie tylko. 

Nawet niewielkie jego stężenie (0,1 ppm) może nieść za sobą istotne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jednak temat ten staje się jeszcze bardziej poważny, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż nowe produkty posiadają jego stężenie na poziomie przekraczającym nawet 0,3 ppm! 

Czym tak właściwie są formaldehydy? 

Substancja nosząca tę dziwną i dość skomplikowaną nazwę to tak naprawdę nic innego, jak swego rodzaju klej służący do łączenia i “wiązania” elementów wykonanych z drewna (bądź jego wiórów). Jak łatwo się domyśleć, To właśnie przy udziale formaldehydów powstają prasowane drewno czy płyty wiórowe, które wykorzystuje się do produkcji blatów mebli, frontów szafek i wielu innych elementów wyposażenia wnętrz. 

Ok, ale jak wyeliminować z otoczenia coś, co otacza nas praktycznie z każdej strony i z czego korzystamy prawie każdego dnia? W tym przypadku warto posłużyć się doświadczeniami innych krajów. 

Formaldehydy w USA. Czego od naszych przyjaciół zza oceanu mogą nauczyć się polskie firmy? 

Doskonałym przykładem na to, w jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem, są firmy ze Stanów Zjednoczonych, a mówiąc konkretniej – ze stanu Kalifornia. 

Otóż władze tego regionu już w 2009 roku wprowadziły specjalne wymagania środowiskowe (01350), które dotyczą właśnie kwestii doboru i użytkowania materiałów budowlanych. Ich działania doprowadziły do ograniczenia dopuszczalnych norm obecności i stężenia szkodliwych substancji. Co za tym idzie – “przekonały” deweloperów i osoby odpowiedzialne za powstawanie nowych obiektów do stawiania na bardziej ekologiczne rozwiązania. 

Główną rolą tych przepisów jest działanie na rzecz poprawy jakości powietrza znajdującego się w pomieszczeniach, a także dbanie o ogólny stan zdrowia ludzi, którzy w nich przebywają. 

Czy to się opłaciło i jak na takim trendzie mogą skorzystać firmy działające w Polsce? 

Początkowo koszty takiego przedsięwzięcia mogły okazać się duże, a tym samym wpływać na ograniczenie opłacalności całej inwestycji. Niemniej jednak na proces ograniczania udziału formaldehydów w naszym otoczeniu należy patrzeć długoterminowo. Bowiem dalsze działania proekologiczne to droga, z której i tak nie da się już zawrócić

Zamiana szkodliwych i niebezpiecznych surowców na te ekologiczne pozwala na istotną poprawę warunków pracy. Ograniczają dolegliwości i schorzenia, a co za tym idzie – przyczyniają się do polepszenia samopoczucia i wydajności pracowników. 

Eliminacja formaldehydów niesie za sobą także korzyści dla inwestorów i samych deweloperów. Wszystko przez fakt, iż budynki przyjazne środowisku cieszą się większą popularnością wśród potencjalnych najemców i kupujących, a ponadto – osiągają zdecydowanie wyższe ceny

Czekasz na więcej informacji ze świata ekologii, innowacji i nowości z dziedziny budownictwa? 

Zapamiętaj, że każdego miesiąca na naszym ekologicznym blogu pojawiają się nowe wpisy, dzięki którym możesz poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekologii, pracy zdalnej, a także nowoczesnego budownictwa. 

Jeśli chcesz przeczytać dotychczasowe artykuły – zajrzyj do niego już teraz. Jeśli ciekawi Cię, czym zaskoczymy już niedługo – pamiętaj o regularnym zaglądaniu na nasz serwis. Rób to co najmniej raz na miesiąc, a gwarantujemy, że otrzymasz dawkę cennej i sprawdzonej wiedzy.

Zobacz również:

Materiał źródłowy:

Improving Indoor Air Quality with the California 01350 Specification  

Reduce Formaldehyde Emissions in Interior Applications – MULTIFAMILY GREEN BUILDING GUIDELINES