Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Łatwy dostęp do środków służących do gaszenia pożarów (piana, woda itp.), awaryjne wyłączniki prądu, profesjonalna wentylacja, dbanie o odpowiednie rozmiary (w tym długość, szerokość i wysokość) poszczególnych pomieszczeń i korytarzy, a także właściwe oznaczenie dróg ewakuacyjnych. Każdy z tych czynników pozwala na minimalizowane prawdopodobieństwa zaprószenia ognia, który może przeobrazić się w poważny i niszczycielski pożar.

Sprawne instalacje (w szczególności gazowa i elektryczna), regularnie serwisowane sprzęty i urządzenia, dbałość o edukację z zakresu BHP oraz PPOŻ., aż wreszcie stosowanie przyjaznych i niepalnych materiałów budowlanych. To z kolei obszar, który umożliwia skuteczne przeciwdziałanie pojawieniu się tego rodzaju zagrożenia.

W treści tego artykułu skupimy się na ostatnim z elementów, które mają swój ogromny udział w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa pożarowego.

Co może stanowić źródło ognia, a tym samym – główny powód powstania pożaru w biurowcu?

Za zdecydowaną większość pożarów wybuchających w biurowcach i obiektach firmowych odpowiada prąd.

Z jednej strony – fakt ten może wynikać wprost z użytkowania nie do końca sprawnego urządzenia elektrycznego (komputera, drukarki, monitora lub bardziej zaawansowanej maszyny). Z drugiej strony – winą za powstanie zagrożenia można obarczyć instalację elektryczną (w tym nieodpowiednio zamontowane, zainstalowane lub konserwowane: przewody, gniazda, złączniki itp.).

Nie bez znaczenia jest również czynnik ludzki. W końcu ogień może powstać, chociażby w wyniku zalania sprzętu wodą, kawą, herbatą lub też inne, nieumyślne działanie pracownika firmy.

Oczywiście, źródeł ognia może być znacznie więcej. Zaliczyć do nich możemy, chociażby: gaz, substancje łatwopalne, a nawet niedopałki papierosów.

Jakie zagrożenia dla firmy niesie za sobą pojawienie się niekontrolowanego ognia?

Jedno jest jednak pewne. Każde, nawet najmniejsze ryzyko pojawienia się ognia może przeobrazić się w duży i groźny pożar. A ten z kolei może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i życia.

Warto także pamiętać o materialnych zasobach firmy. Rozprzestrzeniający się ogień może strawić drogie sprzęty, ważne dokumenty, które ciężko będzie odtworzyć. Jednak przede wszystkim ten rodzaj żywiołu jest w stanie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przestrzeń do pracy, co narazi przedsiębiorstwo na ogromne koszty, długoterminowy przestój, a nawet – potencjalny upadek.

Pożar wcale nie musi być duży, a tym samym zupełnie nie musi zakończyć się dotkliwymi zniszczeniami, aby jego skutki stanowiły istotne zagrożenie dla ludzkiego życia, jak i zdrowia. Warto mieć na względzie, że nawet niewielki ogień, który zajmie niewłaściwe materiały, może doprowadzić do emisji bardzo szkodliwych toksyn.

Jakie materiały warto stosować, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wybuchu pożaru?

Ryzyko ziszczenia się tej czarnej i negatywnej wizji można na szczęście ograniczyć – także za pomocą odpowiednio zaprojektowanego oraz wykonanego budynku. W tym celu, już na etapie planowania, należy zadbać o dobór właściwych materiałów, które nie wchodzą w reakcję z ogniem.

W tej roli doskonale sprawdzają się, chociażby ognioochronne płyty gipsowe, które stosuje się m. in.  do oddzielania poszczególnych pomieszczeń. W przeciwieństwie do płyt wiórowych (to właśnie one są źródłem szkodliwych formaldehydów), OSB lub wykonanych z pozostałych drewnopochodnych materiałów – płyty gipsowe są całkowicie niepalne i pozwalają zahamować rozprzestrzenianie ognia.

Do pozostałych, ale równie ważnych zalet zaliczamy wytrzymałość oraz uniwersalność, dzięki którym z płyt gipsowych można wykonywać zarówno ścianki działowe, sufity, a także podłogi podniesione. Jednak najważniejszą z cech jest ta podkreślająca ich ekologiczność. Płyty gipsowe wykonuje się z surowców wolnych od substancji toksycznych. Dzięki temu są bezpieczne, a dodatkowo – w łatwy sposób poddają się procesowi recyklingu.

Czy to wszystkie sposoby na radzenie sobie z ryzykiem pożaru? Ależ nie!

Do innych rozwiązań, które również mają swój istotny udział w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zaliczamy, chociażby: 

  • Ognioodporne pianki montażowe i specjalnie uszczelniacze – sprawdzające się już na etapie budowania i wykańczania budynków.
  • Najróżniejsze szpachle, kleje, masy, zaprawi i inne substancje ogniochronne – również wykorzystywane podczas prowadzenia prac budowlanych.
  • Dywany, wykładziny, zasłony oraz inne elementy wykończenia wnętrz – wykonane z trudnopalnych materiałów, zapobiegających rozprzestrzenianiu się ognia.

Dlaczego warto stawiać na takie rozwiązania?

Ich zastosowanie ma również uzasadnienie w ekologii. W razie ewentualnego pożaru – tego rodzaju środki emitują mniej (lub nie robią tego wcale) szkodliwych i toksycznych substancji. To przekłada się z kolei na korzyści dla ludzi, jak i całego środowiska naturalnego.

Jak widzisz – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o ochronę Twojego biurowca, gdy ten już dawno został oddany do użytku. Jednak prawdziwie spektakularne rezultaty można osiągnąć, jeśli o kwestiach zabezpieczeń antypożarowych pomyśli się dużo wcześniej – już na etapie planowania i przygotowywania całej inwestycji.

Z niecierpliwością oczekujesz nowych informacji dotyczących bezpieczeństwa i ekologii w budownictwie?

Minimum raz w miesiącu zaglądaj na nasz portal, na którym regularnie publikujemy wartościowe artykuły. Zapewniamy, że naprawdę warto!

Zobacz również:

Materiał źródłowy:

https://inzynierbudownictwa.pl/ochrona-przeciwpozarowa-obiektow-a-dobor-materialow-budowlanych/

https:// www.denios.pl/wiedza-fachowa/pomoc-i-poradniki/podstawy-ochrony-przeciwpozarowej/

https:// flameprotect.pl/aktualnosci/ochrona-przeciwpozarowa-w-pracy-biurowej/