Analiza rynku w korporacjach i dużych firmach najlepiej pokazuje nastroje pracowników oraz ich nastawienie do aktywności zawodowej. Według analityków w ostatnim czasie rośnie zaangażowanie oraz lojalność pracowników na polskim rynku pracy. Jakie kierunki są nowością w sektorze pracowniczym? Jaki wpływ mają one na rozwój przedsiębiorstw i z czego wynikają? Oto 5 trendów, które bezustannie ewoluują w nowej erze pracy.
Jak ewoluuje sektor zawodowy? Oto nowa era pracy. 4 trendy w firmie, które powodują zmiany.
1. Rosnący optymizm biurowy wśród pracowników
Po trudnym dla pracowników i pracodawców okresie pracy zdalnej można w korporacjach zauważyć rosnący optymizm. Coraz więcej osób obowiązki zawodowe wykonuje z przyjemnością. Ma to oczywiście bezpośredni związek z możliwością pracy w zawodzie, który spełnia ich oczekiwania. Pozytywna ocena kariery zawodowej przekłada się bezpośrednio na realizację celów zawodowych oraz wypracowanie zysku dla firmy. Większość pracowników, pomimo niestabilnej sytuacji na świecie, nie obawia się utraty swojego stanowiska pracy, co zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Taki trend jest skutkiem długofalowych działań oraz wzrostu gospodarczego, którego doświadczaliśmy w ciągu ostatniej dekady. Miejsca pracy są dobrze wyposażone, a biurowce spełniają standardy, które są niezbędne do tego, by praca stacjonarna mogła odbywać się w przyjemnych warunkach.
2. Barometr spotkań opada, gdy ludzie zmagają się z wirtualnością i pracą hybrydową
Czas po pandemii koronawirusa pokazuje, jak bardzo pracownikom brakowało wspólnych spotkań w świecie realnym. Praca zdalna oraz ograniczone możliwości w przemieszczaniu się uświadomiły wielu pracownikom, że relacje społeczne odgrywają w ich życiu ogromną rolę. Mają one bezpośredni wpływ na motywację do pracy oraz redukcję stanów depresyjnych spowodowanych odizolowaniem. Obecnie częstotliwość spotkań po godzinach pracy wśród pracowników jest bardzo wysoka. Taki trend może się utrzymać, jeśli nie zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w czasie wzrostu zachorowań. W korporacjach, takich jak Google, menadżerowie przekonują swoich pracowników, że budowanie relacji osobistych pozwala w większym stopniu tworzyć coś zupełnie nowego oraz rozwiązywać trudne problemy.
3. Poszukiwanie większego zainteresowania oddala pracowników od rzeczywistości wirtualnej
Chęć powrotu do pracy stacjonarnej wśród pracowników miała zróżnicowane przyczyny. Według badań najwięcej, bo aż 51 procent respondentów chciało wrócić do pracy stacjonarnej z powodu chęci nawiązywania kontaktów towarzyskich z kolegami z pracy. 39 procent badanych zauważyło, że praca w wirtualnej rzeczywistości jest mniej efektywna i z tego powodu czuli potrzebę powrotu do biura. 38 procent wszystkich badanych odczuwało spadek zaangażowania w czasie rozmów i wirtualnych meetingów. Natomiast 34 procent chciało wrócić do pracy stacjonarnej z powodu braku dostępu do dobrej technologii. Te aspekty sprawiły, że pracownicy docenili pracę stacjonarną i obecnie bardziej się w nią angażują.
4. Miejsce pracy zorientowane na pracownika
Do listy aktualnych trendów z pewnością można zaliczyć warunki pracy w biurowcach. Pracownicy doceniają miejsca, w których jest odpowiednia temperatura powietrza i naturalna zieleń. Biura są świetnie wyposażone i ergonomicznie urządzone. Ponadto coraz częściej pracownicy interesują się wykorzystywaniem w biurowcach ekologicznych rozwiązań. Obserwują zmiany w postaci korzystania z zielonej energii, odzyskiwania wody opadowej lub wykorzystywania naturalnych i niskoemisyjnych gipsowych podłóg podniesionych we wnętrzach. To wszystko realnie wpływa na ich zadowolenie w czasie pracy, poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz spełnienia zawodowego.
Nastroje pracowników oraz ich oczekiwania zmieniają się z powodu zwiększającej się świadomości w aspekcie ekologii, oraz zdrowia społecznego. A to sprawia, że coraz więcej pracodawców chętnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Odczuwanie nacisku świadomościowego sprawia, że chęć pozyskania wyszkolonej kadry mobilizuje pracodawców do wprowadzania zmian, które pozytywnie wpływają między innymi na środowisko naturalne.
Zobacz również:
- Ekofirma: co może zrobić proekologiczny pracodawca, aby chronić środowisko?
- Biuro z certyfikatem LEED. Czy wiesz, jak stworzyć ekologiczną przestrzeń?
- Zespół suchego oka w środowisku biurowym. Jak poradzić sobie z dolegliwościami i problemami ze wzrokiem?
Materiał źródłowy:
- https://www.knightfrank.com/ – raport firmy doradczej Knight Frank o rynku nieruchomości biurowych
- https://expo2029.uml.lodz.pl/zielone-rozwiazania/ekologiczne-biuro/ – propozycje ekologicznych rozwiązań, które można wprowadzić zarówno do małych, jak i dużych firm.