Nowa siedziba Apple Park to bez wątpienia innowacja na najwyższym poziomie. Nie dość, że budynek jest największym na świecie korzystającym z naturalnej wentylacji, to jeszcze jest w 100% zaopatrywany w energię odnawialną. Technologiczne centrum na powierzchni 850 tys. kilometrów kwadratowych zapewnia swobodne miejsce do pracy dla 12 tys. pracowników oraz olbrzymie centrum fitness na terenie unikalnego ringu. Co jeszcze skrywa statek kosmiczny Apple? Poznaj bliżej ten nowoczesny biurowiec i sprawdź, dlaczego warto się na nim wzorować.
Poznaj Apple Park — innowacyjność technologiczna zasilana zieloną energią to budynek, którym bez wątpienia warto się inspirować.
Nowa siedziba Apple — czym się wyróżnia?
Apple Park od 2017 roku główną siedzibę ma w nowej lokalizacji. Kampus znajduje się w One Apple Park Way, a swoim kształtem do złudzenia przypomina statek kosmiczny, ponieważ ma kształt ringu. Zaoblona konstrukcja wprawia w zdumienie i podziw dla tych, którzy zaprojektowali ten obiekt. Jednak nie tylko sam wygląd zadziwia odwiedzających i pracowników korporacyjnego giganta. Zanim przejdziemy do perełek w postaci nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań technologicznych, warto zwrócić uwagę na zieleń, która otacza cały kampus. Zarówno w środku ringu, jak i po zewnętrznej linii jest on otoczony naturalną roślinnością.
Zaliczany do największych na świecie biurowiec Apple w Kalifornii zasługuje na uwagę ze względu na wdrożenie licznych rozwiązań ekologicznych. Zasilanie o mocy 17 MW w całości pozyskane jest z energii słonecznej. Ponadto zastosowane systemy pozwalają zaopatrzyć całkowitą powierzchnię budynku w naturalną wentylację. Bez wątpienia Apple łączy nowoczesną technologię z pełnym zaangażowaniem w ochronę środowiska naturalnego oraz wykorzystywaniem odnawialnych zasobów.
Największy biurowiec na świecie — ekologiczny kampus w Kalifornii
Budowa ringu, by spełniał wszystkie niezbędne wymogi, była prawdziwym wyzwaniem. Podstawa ma wbudowaną izolację bazową, która chroni budynek przed trzęsieniami ziemi. Aby było to możliwe, pod powierzchnią ziemi na głębokości dwóch pełnych pięter umieszczono 692 stalowe spodki. Taka instalacja powstała na bazie systemu japońskiego, który na potrzeby Apple został nieco zmieniony. Dzięki temu dziś kampus jest zabezpieczony przed nieprzewidywalnymi skutkami trzęsień ziemi o mocy słabej oraz średniej. Wnętrze budynku tworzy korytarz o łącznej długości ponad 1200 metrów. Całość jest podzielona na 8 identycznych sekcji.
Ponadto boki konstrukcji są zabudowane szklanymi panelami o zaokrąglonej linii. W całym budynku jest ich ok. 800. Warto wiedzieć, że przeszklenia mają wysokość prawie 14 metrów. Świetnie przemyślany projekt umożliwia dziś korzystanie z dóbr przyrody znajdującej się bezpośrednio za oknami kampusu. Większość przeszkleń można swobodnie otwierać, dzięki czemu zieleń wdziera się do wewnętrznej przestrzeni biurowca.
Powierzchnia budynku oraz wyszczególnienie poszczególnych stref — komfort otulony naturą
Powierzchnia całego kampusu to ponad 700 tys. metrów kwadratowych. Natomiast powierzchnia ringu zajmuje 260 tys. metrów kwadratowych. Bez wątpienia Apple Park, dzięki swojej unikalnej budowie i zastosowaniu ekologicznych rozwiązań wzbudza szacunek dla pomysłodawców, projektantów oraz wykonawców.
Biurowiec Apple to budynek, który bez względu na pojawiające się trendy oraz zmiany w organizacji pracy można dopasować do co rusz to nowych potrzeb. Wszystkie przestrzenie można dowolnie modyfikować, by tworzyć mniejsze sekcje. Dzięki temu sale konferencyjne da się dopasować do każdego realizowanego przez firmę projektu.
Zielona energia zapewnia pracownikom biurowca niezależność energetyczną
Cały obiekt jest zaopatrzony energią stałą pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Łącznie moc instalacji, która znajduje się na terenie tego kalifornijskiego kampusu, wynosi 17 MW. Firma zdecydowała się dodatkowo na współpracę z First Solar, by zapewnić sobie dostęp do elektryczności o mocy 130 MW. W samym parku znajdują się stacje, które również są zasilane energią ze słońca, ładujące samochody elektryczne. A tamtejszy parking jest w stanie pomieścić 9000 aut. W porównaniu do liczby zatrudnionych osób wszystko wskazuje na to, że Apple pozostawia 3000 pracowników bez prawa do parkowania. Jednak dzieje się tak, ponieważ firma dowozi ich specjalną linią autobusową. A wszystko po to, by chronić naturalne środowisko przed szkodliwymi spalinami.
Mówiąc o zielonych inicjatywach, warto zwrócić uwagę również na ogromne przeszklenia, które w znacznym stopniu zapewniają pracownikom kampusu odpowiedni poziom oświetlenia w salach konferencyjnych i innych częściach wspólnych w budynku. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie spada.
Drugie życie deszczówki — dlaczego w Apple Park dba się o każdą kroplę deszczu?
Ze względu na wyjątkową wnikliwość i troskę o środowisko naturalne w Ringu Apple dach jest specjalnie wyprofilowany, by każda kropla deszczu mogła trafić do specjalnego zbiornika. Następnie woda z deszczówki jest oczyszczana i trafia na przykład do łazienek. W ten sposób zapotrzebowanie na wodę w budynku znacznie spada, a technologiczny gigant wykorzystuje naturalny potencjał otaczającej przyrody.
Las w środku ringu — w Apple Park dżungla jest nie tylko technologiczna
Na jego terenie rośnie 9000 drzew, które są odporne na suszę. Zaaranżowane wnętrze ogrodu to miejsce, w którym są organizowane firmowe eventy. Ponadto na jego terenie znajduje się Teatr Steve’a Jobsa. To budowla, która ma 50 metrów średnicy, a w jej wnętrzu nie ma żadnej podpory, która podtrzymywałaby dach wykonany z włókna szklanego. Jego całkowita waga wynosi 80 ton, jednak zastosowane rozwiązania są całkowicie bezpieczne. Pod widoczną na ziemi konstrukcją znajduje się nowoczesne audytorium, w którym jednocześnie może przebywać 1000 osób.
Na terenie Apple Park znajduje się również centrum dla odwiedzających. W tym obiekcie mieszczą się taras widokowy, kawiarnia oraz Apple Store. Całość, podobnie jak pozostałe budowle na terenie kampusu, jest przeszklona w taki sposób, by otaczająca budynek przyroda mogła swobodnie zaglądać do jego wnętrza.
Co jeszcze biurowiec Apple wykorzystuje z otaczającej go przyrody?
Biurowiec nie potrzebuje klimatyzacji ani też ogrzewania przez 9 miesięcy w roku. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, by wykorzystywać naturalną wentylację. Takie rozwiązanie sprawia, że Apple jest najbardziej ekologicznym biurowcem na całej kuli ziemskiej. Podczas jego budowy wykorzystano wszystkie znane technologie, które redukują emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Nie bez przyczyny biurowiec jest wyceniany na ponad 4 miliardy dolarów i dołączył do zacnego grona najdroższych budowli na świecie.
Dogodne warunki i sprzyjająca mikroflora kontra chęci do pracy w nowoczesnej korporacji
Dzięki licznym rozwiązaniom związanym z ekologią Apple Park ma na swoim koncie wiele certyfikatów, które wyróżniają go za ekologiczność i niskoemisyjność. Już na etapie budowy uwagę przykuwano do sortowania odpadów, mat czyszczących w miejscu opuszczania budowy oraz rodzaju zastosowanych materiałów. Od wielu lat wiadomo, że stosowanie niskoemisyjnych materiałów zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz sprawia, że powietrze w budynku ma dużo lepsze parametry, co realnie wpływa na wydajność pracowników. Jednym z wielu certyfikatów, które ma na swoim koncie Apple Park, jest LEED Platinum, zwracający uwagę na zużycie energii, zapotrzebowanie na wodę oraz oddziaływanie budowli na tereny sąsiednie.
Wprawdzie budynek Apple powstał na własne potrzeby producenta sprzętu elektronicznego, jednak świadomi deweloperzy na całym świecie, którzy zajmują się budowaniem biurowców na wynajem, coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne standardy. Dzieje się tak, ponieważ wiele korporacji już dziś stosuje rygorystyczne wytyczne dotyczące np. redukcji toksyn w powietrzu czy też oszczędzania energii. W niedalekiej przyszłości te kwestie będą miały jeszcze większe znaczenie.
Takie certyfikaty bezpośrednio wpływają na samopoczucie oraz wydajność w czasie pracy w biurowcu. Pracownicy mają odpowiednie warunki do tego, by ich umysły nie odczuwały uporczywego zmęczenia podczas pracy przy komputerze. Ponadto duża ilość naturalnego światła słonecznego wpływa pozytywnie na nastrój kadry Apple. Mimo to w czasie pandemii COVID chętnie korzystali oni z możliwości pracy zdalnej.
Apple Park Kalifornia — samowystarczalny w każdym calu
Bez wątpienia Apple to jeden z najbardziej energooszczędnych oraz samowystarczalnych budynków na świecie. W środowisku budownictwa ekologicznego z pewnością warto się na nim wzorować. Pomimo wysokich kosztów budowy, warto inspirować się Apple Park w Kalifornii, by wspólnie dbać o jakość środowiska naturalnego.
Zobacz również:
- Biuro z certyfikatem LEED. Czy wiesz, jak stworzyć ekologiczną przestrzeń?
- Pracodawcy w świetle ekologii. W jaki sposób ten aspekt postrzegają pracownicy?
- Ekologiczne biurowce — wymogi i rozwiązania.
Materiał źródłowy:
- https://appleinsider.com/inside/apple-park — Apple Park [dostęp 22.10.2022].
- https://plgbc.org.pl/zrownowazone-budownictwo/certyfikacje-wielokryterialne/leed/— wytyczne do uzyskania certyfikatu LEED [dostęp 22.10.2022].
- https://www.knightfrank.com/ — raport firmy doradczej Knight Frank o rynku nieruchomości biurowych [dostęp 22.10.2022].