Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Rosnące oczekiwania najemców obiektów biurowych co do jakości oferowanych powierzchni to niewątpliwy element „pozytywnej presji” na deweloperów. Standardową praktyką stało się uwzględnianie aspektów środowiskowych na etapie projektu czy inwestycje w ekologiczne materiały, dzięki którym budynek może pochwalić się jednym z tzw. „zielonych certyfikatów”.

Certyfikaty wspierające ekologiczne budownictwo

Najbardziej rozpoznawalne i uznawane na całym świecie certyfikaty, jak LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) czy BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) potwierdzają, iż dany budynek spełnia wysokie standardy energetyczne i powstał z uwzględnieniem idei zrównoważonego rozwoju, co przekłada się nie tylko na wymierne, ekonomiczne korzyści (obniżenie kosztów eksploatacji, wzrost wartości rynkowej nieruchomości), ale także na lepsze samopoczucie, a nawet zdrowie pracujących w nim osób (poprawa jakości powietrza, wykorzystanie naturalnego oświetlenia).

Przykładem jest piętnastokondygnacyjny budynek „Biur Przy Willi”, będący częścią kompleksu Browary Warszawskie. Stosując szereg rozwiązań, wspierających m.in. oszczędność energii i wody, politykę zarządzania odpadami, a także dzięki odpowiedzialnemu wyborowi materiałów budowlanych (m.in. wykorzystanie nietoksycznego gipsu zamiast popularnych kompozytów wiórowo-żywicznych w konstrukcji podłóg podniesionych) uzyskał on certyfikat BREEAM excellent, zaś cały kompleks wyróżniony został właśnie na arenie międzynarodowej – zastosowane rozwiązania ekologiczne oraz architektoniczne (zaproponowane przez JEMS Architekci) doceniło jury prestiżowych MAPIC Awards 2022, przyznając inwestycji pierwsze miejsce w kategorii Best Urban Regeneration.

Browary Warszawskie zrealizowano w ramach projektu „destination” grupy Echo Investment (laureatem MAPIC Awards była już wcześniej Galeria Echo w Kielcach, tego samego dewelopera). Inwestycja złożona z trzech nowoczesnych biurowców, pięciu budynków mieszkaniowych i czterech rewitalizowanych obiektów historycznych (Warzelnią, piwnicami Leżakowni, Willą Fabrykanta i Laboratorium) pokonała m.in. projekty z Hiszpanii i Francji.

Obiekty, od których „bije” natura

Na dachach zastosowano specjalne podłoże, umożliwiające zasadzenie różnych gatunków bylin, traw i ziół. Ma to w założeniu zachęcać ptaki do zakładania gniazd i być atrakcyjnym miejscem dla pszczół, motyli i innych owadów. W ten sposób deweloper chce zadbać o zwiększenie miejskiej bioróżnorodności. Oczywiście, nie tylko ptaki i owady skorzystają z nowoczesnej myśli architektonicznej – dla pracowników przewidziano strefowanie oświetlenia, utrzymywanie odpowiedniej temperatury i optymalnej wilgotności w pomieszczeniach czy systemy filtrowania wody i powietrza. Mogą oni także liczyć na udogodnienia w postaci szaf suszących na ubrania oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych.

W warunkach rosnącej konkurencji na rynku rola inwestora nie kończy się jednak na oddaniu gotowego budynku. Wdrażanie najświeższych zdobyczy technologii jest bowiem procesem ciągłym, a monitorowanie satysfakcji użytkowników i tego, jak w praktyce korzystają oni z oferowanych przestrzeni, staje się kluczowe dla podejmowania właściwych decyzji przy zarządzaniu obiektem oraz jest cenną lekcją pod kątem projektowania kolejnych.

W parze z użytecznością i ergonomią

Dążąc, by użytkownicy biura pozytywnie oceniali miejsce swojej codziennej pracy (a wg badań niemal połowa Polaków nie jest zadowolona z otaczającej architektury, a nasza potrzeby i świadomość odnośnie ekologii czy estetyki wciąż rośnie), świadome firmy deweloperskie coraz więcej uwagi poświęcają komputerowym systemom analizującym ruch ludzi.

W obiekcie takim jak Browary Warszawskie pozwala to na lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników budynku, co umożliwia dostosowanie oferowanych przestrzeni do ich potrzeb. Dzięki temu możliwe jest lepsze planowanie i zarządzanie budynkiem, co przekłada się na wyższą satysfakcję użytkowników i zwiększenie konkurencyjności inwestycji na rynku nieruchomości. Wdrożenie AI w procesie zarządzania budynkiem pozwala również na oszczędność czasu i zasobów, a także udoskonalenie oferty i podejmowanie istotnych decyzji marketingowych.

Echo Investment rozpoczęło budowę swojego rozwiązania monitorującego ruch w Browarach Warszawskich, instalując strategicznie rozmieszczone kamery. System składa się z modelu sztucznej inteligencji opartego o „widzenie komputerowe” (Computer Vision), który rozpoznaje ludzi na przesyłanych w czasie rzeczywistym obrazach z wielu kamer jednocześnie. Dane te są analizowane i przesyłane bezpośrednio do Google Cloud Platform, gdzie są zapisywane i prezentowane w codziennych raportach analitycznych. W rezultacie najemcy (np. liczne punkty gastronomiczne) mogą otrzymać wsparcie w zakresie bardziej skutecznej reklamy i rozwijać swoją działalność bardziej świadomie, co podnosi „lojalność” względem nieruchomości i pozytywnie wpływa na stabilność portfela umów. 

Czy „inteligentne” systemy monitoringu to przyszłość zarządzania nieruchomościami komercyjnymi?

Wiele na to wskazuje. O krok dalej idzie m.in. Singapur, którego celem jest integracja podobnych systemów między wieloma nieruchomościami i nie tylko – dlaczego np. sztuczna inteligencja miałby nie dysponować wiedzą o wolnych miejscach parkingowych przy okolicznych ulicach czy dokładnej lokalizacji taksówek oraz autobusów na całej wyspie? Dokładnie tego rodzaju warstwy informacji są obecnie testowane w inwestycji JTC Summit, wyposażonej ponadto w 60 tys. różnych czujników. Władze Singapuru chciałyby docelowo objąć systemem cały, liczący 50 hektarów dystrykt – miałby to być możliwe już w roku 2025.