Open space to wciąż najchętniej wybierany układ, kiedy idzie o aranżację biurowej przestrzeni. Nic dziwnego – rozwiązanie tego typu ma sporo zalet. Do ideału wciąż mu jednak dosyć daleko – przede wszystkim z uwagi na zbyt wysokie natężenie panującego w miejscu pracy hałasu. Dlaczego akustyka w biurze open space ma znaczenie i w jaki sposób ją poprawić?
Biuro open space – dwie strony medalu
Duża, otwarta przestrzeń z mnóstwem stanowisk pracy, oddzielonych od siebie symbolicznymi ściankami – charakterystyczny obrazek z amerykańskich filmów, ukazujący biuro open space w swojej najczystszej postaci. Scena ta równie dobrze mogłaby pojawić się i w polskiej kinematografii – otwarta przestrzeń biurowa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością również na europejskim, w tym naszym, rodzimym, podwórku. Dzieje się tak nie bez powodu – układ ten sprzyja lepszej komunikacji między pracownikami, usprawnia obieg informacji i dokumentów i przyspiesza wykonywanie zadań. Nie ma co ukrywać – jest też zdecydowanie bardziej ekonomiczny niż kilka małych pomieszczeń razem wziętych.
Biura open space nie są jednak wolne od wad. Druga strona medalu otwartych przestrzeni? Hałas – kluczowy problem dzisiejszych firm, przekładający się między innymi na jakość pracy czy satysfakcję zatrudnionych.
Hałas – globalny problem firm
Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż hałas w przestrzeniach open space urósł do problemu rangi międzynarodowej. Wbrew pozorom, zmagają się z nim nie tylko krajowe, ale i zagraniczne korporacje – i to na całym świecie. Regularnie wykonywane badania wśród pracowników to tylko formalne potwierdzenie jego obecności. Skala problemu jest naprawdę olbrzymia – aż dla 75% z 350 000 ankietowanych z 69 krajów kontrolowany poziom hałasu jest istotną składową przestrzeni sprzyjającej efektywności. Jednocześnie, zaledwie 35% pozytywnie ocenia akustykę w swoim miejscu pracy1.
Akustyka – dlaczego ma znaczenie?
Skutki permanentnego, nadmiernego obciążenia akustycznego dostrzegalne są na wielu płaszczyznach. Wyraźnie dostrzegalny staje się spadek efektywności i koncentracji pracowników, a tym samym jakości ich pracy2. Wielu z nich uskarża się na kłopoty ze skupieniem, mniejszą motywację i ogólne zniechęcenie. Nie można pomijać też aspektów zdrowotnych – przeciążenie organizmu i stres prowadzi do uczucia stałego zmęczenia, migreny, a nawet zwiększa ryzyko pojawienia się nadciśnienia i kłopotów z trawieniem3. To wszystko odbija się oczywiście na finansach firmy, która, oprócz mniejszego przychodu, narażona jest również na dodatkowe utraty, wynikające np. z konieczności pokrycia kosztów opieki zdrowotnej.
Jak poprawić akustykę w biurze open space?
Hałas może być generowany przez wiele źródeł – składają się na niego m.in. rozmowy, dzwoniące telefony, obsługiwane urządzenia, otoczenie zewnętrznego budynku, a nawet elementy konstrukcyjne biura, jak podłoga, ściany, sufit czy otwory wentylacyjne.
Na rynku pojawia się coraz więcej skutecznych rozwiązań stworzonych z myślą o wyciszeniu biur open space. Dużą popularnością cieszą się meble akustyczne – m.in. ścianki działowe i przegrody panelowe. Odpowiednio wykorzystane, nie tylko wyraźnie redukują odczuwalny poziom hałasu, ale są też nieocenione przy reorganizacji przestrzeni i wydzielaniu stref do pracy indywidualnej i zespołowej.
Inne, ciekawe propozycje, jakie warto rozważyć (zwłaszcza, kiedy trudno w wygospodarowanie przestrzeni na dodatkowe meble czy ścianki) to grube tekstylia o właściwościach absorpcyjnych, dźwiękochłonne sufity akustyczne oraz podniesione podłogi gipsowe. Te ostatnie, w odróżnieniu od podłóg wykonanych z płyt wiórowych, nie wydzielają szkodliwych substancji do otoczenia – włącznie z formaldehydem. Na ich korzyść przemawiają również inne parametry, np. takie jak duża wytrzymałość, zdolność do regulacji wilgotności powietrza (oddawania lub w razie potrzeby – pochłaniania jej nadmiaru), ochrona przed statyczną elektrycznością (ważne w pomieszczeniach z dużą liczbą urządzeń elektrycznych) oraz oczywiście wysoka skuteczność w wytłumianiu hałasu. Wszystko to idzie w parze z coraz bardziej atrakcyjną ceną i wymiernymi korzyściami w perspektywie długofalowej, co zachęca do modernizacji biurowej przestrzeni.
Kompleksowe podejście to najlepszy sposób na stworzenie przyjaznej akustycznie przestrzeni otwartej we wszystkich jej płaszczyznach. Świadomość istoty akustyki w przestrzeni biurowej rośnie, a wraz z nią pojawiają się kolejne aranżacyjne rozwiązania, wspierające jej poprawę. Warto z nich skorzystać – biura open space to przestrzenie o wielkim potencjale, które, odpowiednio zaaranżowane, mogą przynieść imponujące korzyści dla każdej firmy.
Zobacz również:
- Praca zdalna kiedyś rarytas dla wybranych a teraz? Intrygujące wyniki badania.
- Praca home office i jej wpływ na psychikę pracowników. Jakie są jej negatywne skutki?
- Jak wyciszyć przestrzeń biurową?
Materiał źródłowy:
1 Noise at Work. Addressing noise in the open plan. Workplace Research, Knoll, s.4.
2Biuro wolne od niepożądanych dźwięków. [online:] Biuro wolne od niepożądanych dźwięków – Know-How (nowystyl.com), s. 3.
3How the acoustics of your office impact your team’s productivity. [online:] How the acoustics of your office impact your team’s productivity — Amos Beech, s. 2.