Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Niewidoczne gołym okiem i nienamacalne, a przez to najczęściej zupełnie bagatelizowane. Powietrze, bo o nim mowa, ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a przez to również na jakość i wydajność pracy. W dobie tak dużego zanieczyszczenia środowiska, a ostatnim czasie, także pandemii, należy mu się szczególna uwaga – na zewnątrz, w domu, ale także w miejscu pracy. Jak dbać o zdrowe powietrze w biurze

Jakość powietrza – dlaczego ma znaczenie?  

Jednym z kluczowych czynników warunkujących wydajność, satysfakcję i dobre samopoczucie pracownika jest jakość powietrza w pomieszczeniach1. Ich nieprawidłowe wartości mogą stać się źródłem wielu problemów – nasilać i wywoływać choroby układu oddechowego oraz alergie, wysuszać i podrażniać śluzówkę, powodować migreny, zmiany skórne, pogarszać komfort widzenia i koncentrację, a nawet upośledzać procesy myślowe, w tym zdolności analityczne czy do przetwarzana informacji. To bezpośrednio przyczynia się z kolei do spadku efektywności i jakości pracy, powoduje częstszą absencję, większą rotację kadr, a także skutkuje stratami finansowymi dla firmy. 

Co wpływa na jakość powietrza w biurze? 

Wydawać by się mogło, że wraz z zamknięciem drzwi, można choć na jakiś czas odgrodzić się od problemu zanieczyszczonego powietrza. Nic bardziej mylnego. Smog i lotne substancje toksyczne wkradają się niepostrzeżenie z zewnątrz również do budynków. Na jakość powietrza wpływają jednak nie tylko zanieczyszczenia przemysłowe, ale też inne czynniki – alergeny, lotne związki organiczne i mikrobiologiczne zanieczyszczenia, nieodpowiednia wilgotność, stosowane chemikalia, a nawet materiały wykończeniowe czy urządzenia biurowe! Problem rośnie w siłę zwłaszcza w budynkach zlokalizowanych w obszarach przemysłowych, pomieszczeniach ze słabą wentylacją i przy dużych skupiskach ludzi. 

Jak poprawić jakość powietrza w biurze? 

Poprawa jakości powietrza w biurze wymaga podejścia kompleksowego i proaktywnego2, ukierunkowanego na zminimalizowanie różnych źródeł zanieczyszczeń, utrzymanie optymalnej wilgotności i równowagi jonowej w pomieszczeniu. Na drodze ku lepszej jakości powietrza warto posiłkować się różnymi rozwiązaniami – pomogą z pewnością wydajne oczyszczacze i nawilżacze powietrza, jonizatory oraz inteligentne systemy monitoringu do kontroli wartości poszczególnych parametrów. Świetnym pomysłem będzie również włączenie do biurowej przestrzeni roślinnych ścian – modny trend zaczerpnięty z biophilic design nie tylko pomaga w redukcji dwutlenku węgla, ale też służy poprawie akustyki i wykazuje relaksujące działanie. 

Z pewnością warto również pomyśleć o alternatywach dla szkodliwych materiałów wykończeniowych. Przykładem mogą być płyty gipsowe w podłogach podniesionych. Jest to doskonały zamiennik dla dotychczas szeroko stosowanych płyt wiórowych, nie tylko wolny od szkodliwych substancji (w tym formaldehydu), ale również wykazujący właściwości regulatora wilgotności powietrza – wchłaniania jej, w razie nadmiaru lub oddawania, w przypadku zbyt niskiego poziomu. Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla alergików, jest również neutralny odczyn gipsowych materiałów, który eliminuje problem pojawiania się grzybów i pleśni. Korzystny dla jakości powietrza profil gipsowych podłóg podniesionych idzie w parze z ich jakością – płyty tego typu są sztywne i wytrzymałe, antystatyczne i odporne na ogień. Produkowane z gipsu (siarczanu wapnia) , nie tylko nie zanieczyszczają środowiska, ale wręcz sprzyjają jego poprawie, co doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju. 

Zobacz również:

Materiał źródłowy:

1Vimalanathan and Ramesh Babu, The effect of indor office environment on the work performance, health and well-being of office workers, [w:] Journal of Environmental Health Science & Engineering 2014, 12:113. 

2 Health and wellbeing consultancy, ARUP, s. 15.