Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Niekończące się rozmowy telefonicznie, wymiana informacji i “ploteczek” między pracownikami, odgłosy toczących się wokół spotkań i prezentacji, aż wreszcie – hałas generowany przez pracujące drukarki, kserokopiarki, jak i mnóstwo innych urządzeń. Musisz się zgodzić, że takie warunki nie sprzyjają owocnej pracy, która w wielu przypadkach wymaga skupienia, koncentracji i braku bodźców, które nas z niej “wybijają”. 

Co zrobić, aby zadbać o komfort akustyczny pracowników, a jednocześnie nie zdestabilizować pracy całego biura? Bez zmiany organizacji i układu pomieszczeń, przeprowadzania kosztownych remontów, a tym bardziej – przeprowadzki do nowej siedziby? 

Odpowiedzią na to pytanie może być maskowanie dźwiękiem. Czym jest, jak działa i dlaczego warto rozważyć jego wdrożenie także do Twojego biura? Tego wszystkiego dowiesz się z treści poniższego artykułu. 

Maskowanie dźwiękiem – co to takiego?

Maskowanie dźwiękiem to sposób na eliminowanie lub też ograniczanie dźwięków, których oddziaływanie może wpływać na jakość pracy w biurze. W tym brak skupienia, większe rozproszenie, a nawet zdobywanie informacji, których nie powinno się słyszeć 😊. 

W praktyce proces ten polega więc na emitowaniu dodatkowych dźwięków, które tłumią inne odgłosy otoczenia (zarówno rozmowy innych ludzi, pracę maszyn i urządzeń, jak i muzykę). Taka technologia sprawia, że stają się one mniej zrozumiałe, cichsze, a co za tym idzie – pozwalają skoncentrować się na swojej pracy.  

Co ważne – tego zjawiska nie należy mylić z tzw. białym szumem, który ma zupełnie inną charakterystykę pracy. 

Jak maskowanie dźwiękiem działa w praktyce? 

Korzystanie z dobrodziejstw wynikających z maskowania dźwięku wymaga zastosowania odpowiednich systemów. Zazwyczaj przyjmują one formę urządzeń (zwanych emiterami), które jak sama nazwa wskazuje – emitują ustalone dźwięki. 

Takie sprzęty montuje się pod sufitem – skierowane prostopadle w stronę podłogi. Ich działanie można porównać do klasycznych głośników. Polega więc ono na tym, że dźwięk maskujący przenosi się “od góry do dołu”.  

Do innego typu rozwiązań zaliczamy z kolei innowacyjne emitery, których charakterystyka pracy wymaga instalacji bezpośrednio nad sufitem, bądź pod podłogą. Przy takim podejściu fala dźwięku przedostaje się przez konstrukcję sufitu lub podłogi, dzięki czemu rozprasza się po całym biurze. 

Ostatnią i zdecydowanie najbardziej zaawansowaną opcją są emitery, które umieszcza się we wnętrzach instalacji elektrycznych i wentylacyjnych, a także w ścianach, w oknach, a nawet w drzwiach. Ta grupa produktów jest dedykowana lokalizacjom wymagającym szczególnego podejścia do kwestii prywatności oraz poufności rozmów. 

W zależności od specyfiki konkretnego systemu maskowania dźwiękiem poszczególne rozwiązania mogą oferować dodatkowe funkcjonalności. Jedną z ciekawszych propozycji jest, chociażby opcja automatycznego dopasowywania poziomu maskowania do warunków, jakie aktualnie panują w biurze. 

System na bieżąco analizuje natężenie oraz specyfikę dźwięków i na tej podstawie generuje odpowiednie fale, które pozwalają na skuteczne maskowanie. Oczywiście, większość producentów dopuszcza również manualne sterowanie emiterami, co zdecydowanie ułatwiają specjalne panele kontrolne. 

Gdzie systemy maskowania dźwiękiem znajdują swoje zastosowanie?

Systemy wykorzystywane do maskowania dźwięku stanowią doskonałą propozycję do wszystkich miejsc, w których praca przyjmuje charakter biurowy. W ten sposób z ich atutów mogą korzystać zarówno duże korporacje, urzędy i instytucje państwowe, jak i inne firmy, w których popularne są tzw. przestrzenie typu open space. 

Emitery to również idealny pomysł na zapewnienie większej prywatności i komfortu korzystania z takich miejsc, jak szkoły, biblioteki, czytelnie, placówki medyczne, a nawet przestrzenie co-workingowe. 

Dlaczego warto wdrożyć systemy maskowania dźwiękiem?

Do zdecydowanie największych korzyści, które płyną ze stosowania systemów maskowania dźwiękiem, zaliczamy: 

  • Większy komfort pracy – emitery niwelują dźwięki rozmów, pracujących urządzeń, jak i szereg innych odgłosów, które mogą dekoncentrować pracowników, a co za tym idzie – w negatywny sposób wpływać na jakość i wydajność ich pracy.  
  • Skuteczną ochronę informacji – systemy sprawiają, że prywatne rozmowy stają się mniej lub całkowicie niesłyszalne dla osób postronnych. Dzięki temu ograniczają ryzyko “wycieku” pewnych informacji, a co za tym idzie – podnoszą ich poufność i bezpieczeństwo. 
  • Uniwersalność – poza nadrzędną funkcją, która służy do maskowania dźwięków, wiele urządzeń posiada również opcje emitowania komunikatów, a nawet muzyki. To sprawia, że tylko jeden profesjonalny system może realizować nawet kilka zadań jednocześnie. 

Zobacz również: