Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

W wielu polskich, jak i zagranicznych firmach kurz, wynikający z chwilowego “zachłyśnięcia się” pracą zdalną, zaczyna powoli opadać. Wraz z tym, jak przedsiębiorcy oraz pracownicy przyzwyczajają się do nowych okoliczności – na jaw wychodzą nie do końca pozytywne doniesienia.

Początkowa euforia wywołana wzrostem zainteresowania home office mogła zwiastować, że popularność takiej formy niesie za sobą same pozytywny. Co za tym idzie – coraz więcej pracowników będzie decydowało się właśnie na taki tryb działania. Niestety, jak pokazują ostatnie informacje – praca w domu ma też swoje ciemne strony.

Wśród negatywnych skutków pracy w trybie zdalnym najczęściej wymieniane są dolegliwości związane ze wzmożonymi bólami pleców, głowy, problemy ze wzrokiem, a nawet stawami.

To jednak nie jest najgorsze. Bowiem do jednego ze zdecydowanie najbardziej destrukcyjnych czynników zaliczamy znaczne pogorszenie ich kondycji psychicznej. I to właśnie tej tematyce poświęcimy dalszą część tego wpisu.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wykonywanie swoich obowiązków zdalnie “odbija się” na psychice pracowników? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca!

Home office potęguje poczucie osamotnienia

Nie ma co ukrywać. Ludzie jako “zwierzęta stadne” po prostu wolą pracować w otoczeniu innych. Rozmowy, wspólne picie kawy czy spożywanie posiłków lub po prostu – świadomość, że tuż obok nas znajdują się inni. To wszystko daje nam poczucie większego komfortu, bezpieczeństwa, a także przyczynia się do poprawy nastroju.

W przypadku pracy zdalnej – wielu pracowników działa całkowicie w samotności. Oczywiście, prowadzą komunikację w formie wymiany korespondencji e-mail, rozmów telefonicznych oraz konferencji w formie video. Jednak żadna z tych opcji nie jest w stanie w całości zastąpić prawdziwego kontaktu z “żywym człowiekiem”.

Praca w domu wpływa na spadek zadowolenia z wykonywanych obowiązków

Wzrostowi popularności wykorzystania trybu home office towarzyszy jeszcze jedno, negatywne zjawisko, jakim jest spadek satysfakcji i poczucia spełnienia.

Co może być zaskakujące – na taki stan skarżą się głównie tzw. millenialsi oraz pracownicy z pokolenia Z. Znacznie lepiej w tej materii radzą sobie osoby z nieco starszych roczników.

Home office “rozstraja” i destabilizuje work-life balance

Kolejnym z aspektów, które mają swoje odzwierciedlenie w nastrojach i kondycji psychicznej wielu zatrudnionych jest ten związany z trudnościami łączenia pracy z życiem codziennym.

Funkcjonowanie cały czas w tym samym środowisku (rzadkie wychodzenie na zewnątrz plus dom / mieszkanie zamiast profesjonalnego biura) – sprawia, że część z nich skarży się na brak zachowania równowagi pomiędzy życiem a pracą.

Działanie w trybie zdalnym sprawia, że częściej się boimy

O postęp projektów, relacje, co mówią i sądzą o nas inni, ale przede wszystkim o to, czy firma jeszcze w ogóle potrzebuje naszych usług. 

Tak! Brak stałego kontaktu z przełożonymi, podwładnymi, współpracownikami oraz innymi członkami zespołu (a nawet osobami pracującymi w innych działach). To wszystko powoduje, że wielu pracowników po prostu podświadomie żyje w strachu przed zwolnieniem. Co dziwne, dzieje się to nawet wówczas, gdy ich praca jest oceniana wzorowo, a sami doskonale zdają sobie sprawę, że są bardzo potrzebni swojej firmie.

Praca zdalna powoduje wzrost napięcia i stresu

Wszystkie wymienione powyżej czynniki prowadzą z kolei do ostatniego – najbardziej niebezpiecznego i wyniszczającego każdy ludzki organizm.

Życie i praca w samotności, brak satysfakcji i zachowania balansu, a do tego towarzyszący strach. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w pogarszającym się stanie kondycji i stanu psychicznego wielu osób.

Pogorszenie kondycji psychicznej pracowników na home office. Jak z tym walczyć?

Zdaje się, że najprostszym wyjściem, przynajmniej dla osób, którym praca zdalna nie służy, jest powrót do klasycznego wykonywania swoich zadań – bezpośrednio w biurach lub obiektach należących do firmy.

Oczywiście, dla wielu praca w formie zdalnej stanowi spełnienie marzeń o swobodzie, niezależności, wygodzie, a nawet oszczędności czasu i pieniędzy. Warto jednak pamiętać o tych, dla których taki tryb przynosi więcej szkody niż pożytku, a długoterminowe funkcjonowanie w takim stanie – może wiązać się z konsekwencjami, których już nie będzie dało się cofnąć.

Osoby, które pracują zdalnie, jednak którym taka praca w domu „nie służy” – powinny zadbać o właściwe przygotowanie swojego stanowiska. Należy zastanowić się nad zakupem profesjonalnego fotela, wyposażyć się w dobrym monitor, a jeśli warunki na to pozwalają – przeznaczyć na ten cel oddzielne pomieszczenie.

Warto również zgłosić się z tą sprawą do swojego pracodawcy. Choć nie jest to jeszcze usankcjonowane w polskim prawie – wiele firm decyduje się na wsparcie finansowe, a co za tym idzie – wypłacanie ekwiwalentu właśnie za wykonywanie swojej pracy w domu.

Oczekujesz większej porcji wartościowych informacji – nie tylko związanych z pracą?

Pamiętaj o odwiedzaniu naszego serwisu. To właśnie tam regularnie publikujemy ciekawe artykuły traktujące o takich obszarach, jak: ekologia, home office, zdrowie, akustyka i wiele, wiele więcej! Zaglądaj przynajmniej raz w miesiącu, aby nie ominęły Cię żadne ważne doniesienia!

Zobacz również:

Materiał źródłowy:

https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/polacy-odczuwaja-negatywne-skutki-pracy-zdalnej,78906.html

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/gigantyczny-stres-i-brak-koncentracji-oto-negatywne-skutki-pracy-zdalnej-te-dane-przerazaja-aa-AthA-Uj4K-veeB.html

https://viva.pl/styl-zycia/sa-pierwsze-ofiary-pracy-zdalnej-w-polsce-brak-przepisow-daje-sie-we-znaki-132041-r1/

https://www.money.pl/gospodarka/praca-zdalna-zostanie-z-nami-na-dluzej-szef-bedzie-musial-zaplacic-za-prad-i-internet-6641345295264640a.html