Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Ekologiczna świadomość wśród pracowników korporacji sprawia, że w niedalekiej przyszłości wybór firmy będzie zależał nie tylko od warunków pracy w aspekcie ekonomicznym, ale również od zastosowania rozwiązań mających na celu ochronę środowiska w biurowcach. Które giganty postawiły na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Kto w swoich strukturach dysponuje już zielonym biurowcem? 

Zmiany klimatyczne postępują w zatrważający sposób. Pracodawcy XXI wieku w świetle ekologicznych rozwiązań. Czy wiesz, w jaki sposób ten aspekt postrzegają pracownicy?

Wspólnie możemy więcej. Pracodawcy i pracownicy są w stanie razem zmniejszać ślad węglowy.

Główna siedziba firmy Apple w Kalifornii oraz niektóre biurowce Facebooka na terenie Stanów Zjednoczonych już spełniają najnowsze normy ekologiczne. Te największe korporacje na świecie już dawno podjęły decyzję o tym, że ich budynki będą dostosowane do wszelkich obowiązujących norm związanych z ograniczaniem emisji spalin do atmosfery. W ten sposób realnie przyczyniają się do zmniejszania śladu węglowego. Nakłady finansowe związaną z eko edukacją wśród pracowników oraz chęć zatrzymania katastrofy cieplarnianej, sprawiają, że każdy człowiek ma wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jeśli połączymy swoje siły, wciąż możemy powstrzymać świat przed zagładą ekologiczną. Warto sprawdzić, w jaki sposób to robią korporacyjne giganty, by móc w przyszłości podjąć podobne działania.

Apple Park postawił na ekologię i bezemisyjność. W jaki sposób można tego dokonać?

Firma Apple jako jedna z pierwszych wprowadziła bardzo poważne zmiany w swoich biurowcach. Apple Park został oddany do użytku w 2017 roku. Jeden z wielu budynków położonych w Cupertino w Kalifornii przez cały rok wykorzystuje tylko i wyłącznie energię odnawialną. Dzieje się tak, ponieważ kompleks ma dach z paneli fotowoltaicznych, woda pochodzi w 100 procentach z recyklingu, a zamiast tradycyjnych urządzeń grzewczych i chłodniczych wykorzystują naturalną wentylację. Tylko trzy miesiące w roku Apple Park potrzebuje ogrzewania. W tym celu zastosowano urządzenia, które wykorzystują biopaliwa i energię słoneczną. 

Wieżowce spółki Facebook w kontekście ekologii. Warto wiedzieć, na co zwraca uwagę ten gigant.

W mniejszym stopniu, choć równie poważnie, do kwestii ochrony środowiska ustosunkował się marketingowy gigant Facebook. Podobnie jak Apple, w swoich siedzibach zwraca uwagę na emisję toksyn z materiałów konstrukcyjnych, ale główną misją tej spółki jest wykorzystywanie wyłącznie energii odnawialnej do 2030 roku. W ten sposób gigant dostosowuje się do norm, które wprowadzają władze stanowe w USA. Obecnie nie ma oficjalnego raportu na temat wykorzystania ekologicznych materiałów i budowy zielonych biur przez tę spółkę. Jednak już dziś wiemy, że do najczęściej wykorzystywanych materiałów, które charakteryzują się niskoemisyjnością, można z pewnością zaliczyć gips, który jest ekologicznym i niepalnym materiałem konstrukcyjnym. Oprócz gipsowych podłóg podniesionych w czasie budowy zdrowych biurowców można wykorzystać jeszcze wiele innych innowacyjnych rozwiązań, z których skorzystała już firma Apple. 

Wpływ innowacyjnych rozwiązań w postaci gipsowych podłóg podniesionych lub wody z recyklingu na poziom motywacji do pracy

Jak przekłada się niskoemisyjność na zainteresowanie pracą poszczególnych pracowników? W najbliższym czasie znaczna część społeczeństwa z pewnością będzie zwracała uwagę na wykorzystywanie przez potencjalnego pracodawcę niskoemisyjnych rozwiązań. W świetle obowiązujących przepisów, które coraz częściej zmniejszają dopuszczalne normy emisji spalin dla przeciętnych obywateli w krajach wysokorozwiniętych, będzie miało to szczególnie duże znaczenie. 

Eksperci i specjaliści z rozchwytywanych branż, będą mogli wówczas przebierać w ofertach pracy, decydując się na współpracę w firmach, które gwarantują ekologiczny mikroklimat w biurowcu. Jeśli w obecnym tempie będziemy się zbliżać do katastrofy klimatycznej, to praca w zdrowych budynkach będzie wręcz rozchwytywana. Świadomi skutków katastrofy klimatycznej ludzie, sami będą dokonywać trafnych wyborów, przez co potencjalni pracodawcy będą musieli dostosować się do przyjętych norm związanych z ochroną środowiska.

Podsumowanie: świadomy wybór pracodawcy w aspekcie ekologii

Ekologia i dążenie do zmniejszania śladu węglowego powinny łączyć ludzi. Razem możemy więcej. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań z naciskiem na ekologię już niebawem będzie miało miejsce na całej kuli ziemskiej. Połączenie sił największych korporacji na świecie i pojedynczych jednostek w postaci indywidualnych gospodarstw domowych ma ogromny wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 

Ponadto innowacyjne rozwiązania choćby w postaci odzyskiwania wody w ramach recyklingu ma wielkie znaczenie dla postępującej z roku na rok suszy. Z tego powodu już dziś powinniśmy dążyć do tego, by budować bezemisyjne biurowce wyposażone w innowacyjne rozwiązania. W ten sposób korporacje mogą dołożyć swoją cegiełkę do ochrony naturalnego środowiska.


Zobacz również:

Materiał źródłowy:

  1. https://techunwrapped.com/for-these-reasons-the-apple-park-is-an-ecological-building/ – ekologiczny budynek Apple.
  2. https://www.theguardian.com/technology/2021/apr/16/facebook-says-it-has-reached-net-zero-emissions zerowa emisja netto w firmie Facebook.