Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Koronawirus zmusił nas do gruntownego przemodelowania społecznego życia na wielu płaszczyznach. Jedną z bardziej spektakularnych przemian zaliczył oczywiście sposób pracy ludzi. Dziś, ponad rok od wybuchu pandemii, wciąż dostosowujemy się do warunków nowej normalności, co widoczne jest także w ewoluującym designie przestrzeni biurowych.  

Trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych  

Najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych nie pozostawiają złudzeń. Design biurowców powinien być tworzony z myślą o człowieku – jego bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu oraz wsparciu wrodzonych umiejętności i kompetencji. Nowoczesne biurowce mają wspierać odbudowywanie relacji społecznych i ułatwiać pracę zespołową, a jednocześnie zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. 

Trend nr 1 – hybrydowość 

Trend łączenia przestrzeni domowych i biurowych, widoczny jeszcze do niedawna wyłącznie w biurach postępowych z nowatorskim konceptem przestrzeni, staje się powoli standardem. Biurowce nie są już sterylnymi pomieszczeniami w chłodnych tonacjach, bez duszy i życia – stają się coraz bardziej domowe i komfortowe, wypełnione tekstyliami, ciepłym światłem, miejscem do relaksu i rozrywki, jednocześnie zapewniając optymalne warunki do pracy. 

Trend nr 2 – dzielenie przestrzeni  

Nowa normalność to rzeczywistość w szczególny sposób nastawiona na bezpieczeństwo. Miejsca pracy mają zapewniać przestrzeń i swobodę, ale jednocześnie posiadać wydzielone sfery do pracy i odpoczynku. Standardowym elementem wyposażenia stają się wysokie przegrody, mobilne ścianki działowe czy budki akustyczne.  

Trend nr 3 – akustyka na ostrzu 

Nadmierne natężenie hałasu w biurowcach to problem znany nie od dziś. Przyczynia się do znaczącego spadku koncentracji, efektywności i zwiększa uczucie rozdrażnienia. Rok 2021 okazuje się być w tej kwestii prawdziwym game changerem, stawiając na mnogość rozwiązań akustycznych. Tam, gdzie to tylko możliwe, inwestuje się w dźwiękochłonne ściany, podwieszane sufity (pozwalające sięgnąć po aktywne systemy tłumienia hałasu) i podniesione podłogi. Rynek zyskują przede wszystkim te, wykonane z gipsu – materiału twardego, wytrzymałego i bezemisyjnego. Jest przy tym przyjazny dla zdrowia i ekologiczny – produkcja nie szkodzi środowisku, z kolei sam gips jest w stanie nie tylko wchłaniać nadmiar wilgoci, ale również oddawać ją do otoczenia, w razie zbyt suchego powietrza. 

Trend nr 4 – biofilny design  

Roślinność i naturalne elementy wprowadzają do wnętrz spokój, harmonię i równowagę. Te są nieocenione zwłaszcza dziś, kiedy tak wiele osób nęka uczucie niepokoju, lęk i jeszcze większy niż dotychczas stres. To wszystko nie pozostaje bez znaczenia na jakość i produktywność pracy. Odpowiedzią te problemy jest biofilny design – aranżacja biurowych przestrzeni z nawiązaniem do procesów i elementów natury. Miejsca pracy wypełnia się światłem dziennym i roślinnością, surowymi materiałami i teksturami czy kolorami ziemi, co nie tylko poprawia samopoczucie, ale też przekłada się na jakość pracy. 

Nie ulega wątpliwości, że rok 2021 w przestrzeniach biurowych to przede wszystkim rozwiązania nastawione na człowieka – wsparcie jego umiejętności, zadbanie o bezpieczeństwo i zdrowie. Ich implementacja nie wymaga ani niebotycznych nakładów finansowych, ani czasowych, a korzyści, jakie można wynieść dla pracowników i firm, są naprawdę nieocenione.

Zobacz również: