Podczas projektowania przestrzeni biurowych, jak i organizowania pracy w ich wnętrzach, większość osób skupia się na takich czynnikach, jak: odpowiednio duża powierzchnia, zachowanie właściwych odległości, sprawna klimatyzacja i wentylacja, zabezpieczenia pożarowe, a coraz częściej również kwestie związane z czystym powietrzem czy ochroną przed promieniowaniem.
Ale czy są to jedyne elementy, o których warto pomyśleć w trosce o zdrowie, lepsze samopoczucie, a co za tym idzie – wzrost efektywności pracowników? Osobiście do powyższej listy dodalibyśmy również kwestie związane z wilgotnością biurowego powietrza.
Chcesz wiedzieć, dlaczego to zagadnienie jest ważne oraz zobaczyć, co zrobić, aby uzyskać idealne warunki i przekonać się, jakie korzyści niesie dbałość o wilgotność w biurze? Czytaj dalej!
Odpowiedni poziom wilgotności w biurze. Dlaczego jest tak istotny?
Zbyt wysoka wilgotność powietrza może być kluczowym czynnikiem powodującym rozwój grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia oraz życia. Jej zbyt wysoki poziom wpływa również na zwiększenie ryzyka uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Zbyt niska wilgotność z kolei może powodować podrażnienia skóry, jak i całych dróg oddechowych.
Oba te zjawiska mogą także wywoływać problemy z oddychaniem, jak i być źródłem zwykłego dyskomfortu, który utrudnia, a w skrajnych przypadkach – całkowicie uniemożliwia sprawne wykonywanie obowiązków.
Co zrobić, aby uzyskać właściwe parametry poziomu wilgotności w przestrzeni biurowej?
Wilgotność w środowisku biurowym powinna mieścić się w granicach od 40 do 60 procent. Taki poziom pozwala zadbać jednocześnie o wygodę i dobre samopoczucie pracowników, jak i nie martwić się o kondycję i sprawność wszelkiej maści sprzętów (drukarek, kserokopiarek, komputerów, ekranów itp.).
Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę dwa elementy:
- Wentylacji i klimatyzacji, które pozwalają przeciwdziałać zbyt wysokiemu poziomowi wilgotności.
- Nawilżaczach, które są “deską ratunku” w miejscach, gdzie wilgotność jest zdecydowanie zbyt niska.
Podczas ich doboru warto pamiętać o tym, aby były dopasowane powierzchni, lokalizacji, jak i warunków panujących w każdym konkretnym pomieszczeniu. Tylko dobre przygotowanie pozwoli osiągnąć zamierzone rezultaty.
Zachowanie właściwej wilgotności powierzchni biurowych – dlaczego to się opłaca?
Dbałość o odpowiedni poziom wilgotności biurowego powietrza, podobnie, jak wiele innych kwestii, warto rozpatrywać na dwóch osobnych płaszczyznach.
Pierwszą z nich jest dobro samych pracowników. Właściwa wilgotność we wnętrzach ogranicza ryzyko “złapania” infekcji, a co za tym idzie – zminimalizuje absencje poszczególnych osób. Wpływa również na poprawę ich komfortu i skupienia w trakcie pracy.
Drugi obszar to oczywiście interesy firmy, która zyskuje podwójnie, a nawet potrójnie: z tytułu większej liczby pracowników zdolnych do pracy oraz znaczącego podniesienia ich wydajności.
Istotnym czynnikiem przemawiającym za tym, aby bacznie przyjrzeć się temu obszarowi, są oczywiście kwestie kosztowe. Mianowicie, utrzymywanie wilgotności na odpowiednim poziomie pozwala zredukować wydatki na ogrzewanie oraz klimatyzację – i to nawet o 30 procent!
Zobacz również:
- Zielone biurowce — dlaczego warto w nie inwestować?
- Praca zdalna kiedyś rarytas dla wybranych a teraz? Intrygujące wyniki badania.
- Formaldehydy w środowisku pracy i w dom. Czym są, jakie niosą zagrożenie i jak się ich pozbyć?
Materiał źródłowy:
Humidification and Evaporative Cooling – Condair