Ludzie

Więcej

Ekologiczne
materiały

Więcej

Zieleń
w biurze

Więcej

Komfort
akustyczy

Więcej

Jakość
powietrza

Więcej

Tysiące mrugnięć dziennie, stały kontakt ze sztucznym światłem monitorów i innych ekranów, zanieczyszczenie powietrza, a do tego narażenie na inne negatywne czynniki. To tylko kilka obszarów, w których możemy upatrywać źródeł problemów ze wzrokiem i powodów pojawiania się tzw. zespołu suchego oka.

Na wiele z nich nie ma recepty. W końcu praca przed ekranem komputera musi zostać przez kogoś wykonana. Jednak z drugiej strony – istnieje sporo sprawdzonych metod, które pozwalają ograniczyć wystawienie oczu na te dolegliwości, a co za tym idzie – znacząco poprawić nie tylko komfort, ale również ogólne bezpieczeństwo pracy w biurze.

Jakie czynniki odpowiadają za wysychanie oczy? Jak rozpoznać pierwsze symptomy zespołu suchego oka i co zrobić, aby sobie z tym poradzić? Tego wszystkiego dowiesz się z treści, którą znajdziesz poniżej.

Problemy z suchymi oczami – jak je rozpoznać?

Aby skutecznie przeciwdziałać tego typu zagrożeniom, najpierw należy zadbać o ich odpowiednie rozpoznanie.

Do głównych oznak dających jasny sygnał, że z oczami dzieje się coś nie tak, zaliczamy między innymi uczucie swędzenia, pieczenia, ucisku, a także zmęczenia oczu. Kolejnym symptomem może być także coraz częstsze łzawienie, występowanie i nasilanie się bólu, jak również odczuwanie nadwrażliwości na światło.

Co sprawia, że oczy wysychają? 

Powodów związanych z wysychaniem powierzchni oczu można upatrywać w wielu miejscach. Z jednej strony mogą być one podyktowane indywidualnym predyspozycjami zdrowotnymi (np. genetyką). Inne ich źródło może stanowić, chociażby odniesiony niedawno uraz.

Warto jednak zaznaczyć, że niebagatelny wpływ na kondycję oczu mają przede wszystkim warunki pracy. Oczywiście w tej materii, za jednego z głównych winowajców takiego stanu rzeczy uznaje się powietrze znajdujące się bezpośrednio w przestrzeniach biurowych.

Jak pokazują liczne badania, w powietrzu, z którym możemy się spotkać także w nowoczesnych biurach, znajdują się liczne zanieczyszczenia, które mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie, jak i ogólną kondycję ludzkiego oka. Powodują wysuszanie jego powierzchni, wpływają na pogorszenie komfortu i jakości widzenia, a także mogą mieć długofalowe skutki dla zdrowia i kondycji całego organizmu.

Jednak unoszące się związki nie są jedyną grupą czynników odpowiadających za tzw. zespół suchego oka i związane z nim konsekwencje. Do kolejnej grupy zaliczamy takie aspekty, jak temperatura oraz wilgotność powietrza

Kolejnym czynnikiem, który negatywnie oddziałuje na oczy, jest niedopasowane środowisko oraz system pracy. W tym: w szczególności zbyt długa praca przed ekranem, brak stosowania odpowiednich przerw, a nawet niewłaściwe wykorzystanie oświetlenia. 

Jak poradzić sobie z problemem wysychających oczu?

Aby śluzówka mogła spełniać swoją rolę (czytaj: oko było odpowiednio nawilżone), należy zadbać o zagwarantowanie właściwych i bezpiecznych warunków pracy – i to na wielu poziomach. W tym celu warto pochylić się nad takimi kwestiami, jak:

  • Czystość powietrza – biura powinny być regularnie sprzątane i dezynfekowane, aby zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchniach podłóg, sprzętów, urządzeń, mebli i innych elementów, a także te unoszące się w powietrzu – zostały ograniczone do minimum. Warto wprowadzić do nich także antysmogowe rośliny, które nie tylko poprawią wygląd przestrzeni, ale przede wszystkim wyeliminują z niej wiele niebezpiecznych substancji.
  • Odpowiednie warunki – w tym temperatura mieszcząca się w przedziale od 20 do 26 stopni Celsjusza oraz wilgotność, której poziom powinien oscylować w granicach od 40% do 60%.
  • Ergonomia – każde stanowisko pracy powinno być zaplanowane w taki sposób, aby zapewnić prawidłową pozycję, odpowiednią odległość oczu od ekranu komputera, a także maksymalnie korzystać z dobrodziejstwa naturalnego światła słonecznego
  • Przerwy – należy pamiętać również o tym, aby zapewnić swoim oczom chwile na odpoczynek i regenerację. Od czasu do czasu warto odsunąć wzrok od ekranu, chociażby po to, aby podziwiać przestrzeń za oknem. 

Dlaczego wykonanie tych wszystkich zabiegów jest tak istotne?

Naturalnie jednym z kluczowych aspektów jest oczywiście dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie każdego pracownika. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to, co pozytywne dla pojedynczych osób – ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie całej organizacji (czytaj: biura, jak i firmy).

Brak lub znaczne ograniczenie problemów ze wzrokiem oznacza podniesienie wydajności i jakości pracy, co znajduje naturalne przełożenie w wynikach przedsiębiorstwa. Dodatkowo wyeliminowanie dolegliwości wywołanych zespołem suchego oka w istotnym stopniu minimalizuje również ryzyko absencji w pracy, a co za tym idzie – ograniczenie tzw. zwolnień L4. 

Zobacz również:

Materiał źródłowy:

MODERN OFFICE RELATED DETERMINANTS OF DRY EYE COMPLAINTS — THE OFFICAIR STUDY