Regularnie pojawiające się raporty ONZ nie pozostawiają wątpliwości – katastrofa klimatyczna to realne zagrożenie, które w chwili obecnej przybrało już niebotyczną skalę. Zgodnie z ostatnim z nich, obwołanym czerwonym alarmem dla naszej planety1, konieczna jest globalna koalicja w zakresie redukcji emitowanych zanieczyszczeń, natychmiastowe podjęcie działań i wyznaczanie bardziej ambitnych planów. Każda zmiana ma znaczenie, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by tam, gdzie to tylko możliwe, dokonywać proekologicznych transformacji.
Budownictwo to obszar dający w tej kwestii szerokie pole do popisu – zwłaszcza, kiedy mowa o przestrzeniach biurowych, którym uwzględnienie aspektu ekologicznego może przynieść wymierne korzyści na wielu płaszczyznach – włącznie z podniesieniem wartości rynkowej obiektu czy poprawą kondycji finansowej samej firmy. Dowodem tego mogą być chociażby badania przeprowadzone wśród przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych, którzy decydując się na transformację obiektów na bardziej ekologiczne, odnotowali efekty w postaci m.in. poprawy produktywności, zaangażowania i zadowolenia pracowników, spadku ich nieobecności w pracy, a nawet wzrostu wartości samego budynku2. Innym przykładem może być case szwedzkiej firmy konstrukcyjnej, której jeden z oddziałów w Doncaster w Wielkiej Brytanii, w wyniku przebudowy nastawionej na poprawę akustyki, jakości powietrza i dostępu do światła dziennego, odnotował wzrost zadowolenia pracowników o 20% oraz spadek ich absencji z racji choroby o średnio 3,5 dnia pracy w porównaniu do innych filii w kraju. To przełożyło się na oszczędności w postaci aż 28 000 funtów w 2015 roku.
Zielone biurowce to niewątpliwie budynki przyszłości. To obiekty nowoczesne, ale i ekologiczne, zaprojektowane z myślą o człowieku i ekosystemie, które wyróżnia przyjazna przestrzeń wewnętrza, jak również niższa ingerencja w środowisko naturalne. Poprawie profilu ekologicznego budynku mogą przysłużyć się różne rozwiązania – od bardziej racjonalnego zarządzania zasobami energetycznymi i wdrażanie systemów wykorzystujących źródła odnawialne i materiały z recyklingu, przez redukcję wytwarzanych zanieczyszczeń i odpadów, aż po wykorzystywanie rekomendowanych zamienników materiałów wykończeniowych. Za przykład mogą posłużyć płyty wiórowe stosowane do podłóg podniesionych i ich ekologiczna alternatywa – płyty gipsowe. Te ostatnie nie tylko nie generują toksycznego formaldehydu i innych szkodliwych substancji, ale dodatkowo, z racji faktu, iż powstają jako produkt uboczny procesu neutralizacji spalin, przyczyniają się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Co ciekawe, płyty gipsowe są w stanie również poprawić jakość powietrza i akustykę w biurze. To szczególnie ważne zwłaszcza w obliczu nękającego dzisiejsze firmy problemu nadmiernego hałasu, który nie pozostaje bez znaczenia na jakość pracy, efektywność i zadowolenie pracowników. Jak pokazują badania, już nawet niewielkie różnice w akustyce biura mają przełożenie na produktywność i samopoczucie osób zatrudnionych, na co wskazują również sami zainteresowani3.
Tworzone i eksploatowane w zgodzie z filarami zrównoważonego rozwoju, nie są pozbawione funkcjonalności. Zapewniają zdrowe i bezpieczne warunki do efektywnej pracy, podnoszą komfort, jakość życia i samopoczucia oraz co ważne, w znacznym stopniu redukują negatywny wpływ na środowisko. Budynek zielony to jednak nie tylko ekologia. To także niższe koszty w perspektywie długofalowej, a także większa atrakcyjność samego obiektu, co nie umyka uwadze potencjalnych najemców, inwestorów, a nawet osób poszukujących zatrudnienia.
Jak pokazują badania, w dalszym ciągu, w skali globalnej, kluczowym bodźcem napędzającym przyszłe zielone budownictwo są wymagania klientów i regulacje prawne. W ogólnym rozrachunku, zaraz za nimi, pojawia się jednak aspekt ekologiczny, który ważny jest dla niemal 1/3 respondentów4. Na istotę zdrowych budynków, na równi z wymaganiami klientów, wskazują również polscy ankietowani (28%), których do ekologicznych inwestycji zachęca bardziej już tylko transformacja rynku (35%) oraz niższe koszty w 10-letniej perspektywie (32%)5.
Zobacz również:
- Rośliny antysmogowe i absorbujące toksyny. Przegląd 7 naturalnych sposobów oczyszczania powietrza.
- Ekologiczne biurowce — wymogi i rozwiązania
- Praca zdalna kiedyś rarytas dla wybranych a teraz? Intrygujące wyniki badania.
Materiał źródłowy:
1 New United Nations Climate Change Report ‘Red Alert’ for Planet, Secretary-General Says, Warning Current Emission Plans Not Enough to Adequately Curb Global Temperature Rise [w:] United Nations, Statements and Messages, 26.02.2021, [dostęp: 08.06.2021], https://www.un.org/press/en/2021/sgsm20604.doc.htm.
2 Benefits That Would Deliver the Best Return on Investment, Dodge Data&Analytics, 2016.
3 Zgodnie z Leesman Index, 75% pracowników uważa, że umiejętność odpowiedniego zarządzania hałasem stanowi istotną wartość efektywnego miejsca pracy (badanie przeprowadzone na próbie ponad 350 000 pracowników z 2700 firm w 69 krajach).
4 Top Triggers Driving Future Green Building Activity, Dodge Data&Analytics, 2018.
5 Top Triggers Driving Future Green Building Activity in the UK, Spain, Poland, Norway, Ireland and Germany, op. cit.